odtłuszczanie drewna

Zasady odtłuszczania drewna

Odtłuszczanie drewna to jeden z etapów jego przygotowywania do malowania. W zasadzie jest to ostatni krok, po którym można już rozpocząć rozprowadzanie lakieru bądź farby. Jak odtłuścić drewno? Istnieje kilka sposobów na pozbycie się z jego powierzchni zalegających tłustych plam. Poniżej kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować.

Odtłuszczanie drewna dopasowane do potrzeb

Nowe deski wystarczy delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką z odrobiną szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. To najdelikatniejsze odtłuszczanie drewna z możliwych. Wskazane jest jednak tylko w przypadku łagodnych plam, które dają się łatwo usunąć. Mocne szorowanie mija się z celem, ponieważ po pierwsze prawdopodobnie nie przyniesienie planowanych rezultatów. A po drugie można w ten sposób za bardzo zmoczyć drewno, co niekorzystnie wpłynie na późniejsze malowanie. W przypadku trudniejszych do usunięcia tłustych naleciałości warto sięgnąć po rozpuszczalnik. Odtłuszczanie drewnianych powierzchni często odbywa się z pomocą benzyny ekstradycyjnej, która rozpuszcza substancje organiczne. Wśród środków odtłuszczających często wymieniane są aceton i denaturat. O ile jednak ten ostatni można stosować na drewnie, to z acetonu lepiej zrezygnować. Niekorzystnie wpływa bowiem na wygląd elementów drewnianych.

Czas na odtłuszczenie drewna

Przed odtłuszczeniem drewnianych elementów należy przetrzeć je papierem ściernym, z pomocą którego wyrównuje się powierzchnię do malowania. Zastosowanie jednego z opisanych powyżej środków ma natomiast na celu usunięcie tłustych naleciałości. Powstają one na przykład podczas kontaktu drewna z ludzkimi dłońmi, mogą być też efektem procesów naturalnych, jak chociażby wydzielanie oleju przez rośliny. W przypadku używanych wcześniej mebli czy innych drewnianych elementów wyposażenia dodatkowym problemem są różnego rodzaju plamy, powstałe w wyniku codziennego korzystania. Widoczne jest to przede wszystkim na drewnianych stołach, które często mają kontakt z jedzeniem. Omawiając sposoby odtłuszczania drewna, warto wspomnieć też o częstotliwości takiego procesu. Dobry czas na odtłuszczanie to nie tylko przygotowywanie drewna do malowania. Najlepiej robić to regularnie, podczas czyszczenia i zabiegów pielęgnacyjnych. Na rynku dostępne są wszechstronne preparaty, które pozwalają pozbyć się wszelkich zabrudzeń, także tłustych plam. Ich stosowanie przekłada się na utrzymanie drewna w dobrej kondycji oraz sprawia, że wykonane z niego wyposażenie świetnie się prezentuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
44 ⁄ 22 =