Wyzwanie aranżacyjne czyli jak urządzić wąską sypialnie?

Jak użądzić wąską sypialnie aby była funkcjonalna i wygodna? Które meble wybrać aby najlepiej pasowały? Jakie kolory zastosować aby powiększyć przestrzeń? Czy są jakieś triki w urządzaniu małej sypialni? Jak ustawić łóżko i meble aby zachować najwięcej przestrzeni?

Powszechność wąskich sypialni

Większość mieszkań jakie spotyka się w dużych miastach ma niewielkie rozmiary. Nowe mieszkania często są budowane w ten sposób aby sypialnia była niewielka, a pozostała część mieszkania przestronniejsza. Natomiast w przypadku rynku wtórnego często zmienia się funkcje pomieszczeń. Dzięki usunięciu ściany między kuchnią, a salonem zyskuje się cenną przestrzeń po utworzeniu salonu z aneksem kuchennym. Ponadto zmniejsza się sypialne jako jedyne oddzielne pomieszczenie (poza łazienką).

Podstawy urządzania wąskiej sypialni

Kiedy przestrzeni jest niewiele, a oczekiwania ogromne najważniejsze jest przemyślane zagospodarowanie metrażem. Najważniejszy jest bardzo dokładny plan, w którym sypialnia zostanie dokładnie zmierzona oraz naniesione zostaną okna i drzwi. Sporządza się listę mebli, które mają znaleźć się w pomieszczeniu. W sypialni często znajduje się szafa na ubrania, szafki nocne, zdarza się również że sypialnia za dnia jest salonem z telewizorem. Trzeba dokładnie określić jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie i jakie wyposażenie ma się w nim znaleźć. Wybiera się rozmiary mebli co umożliwia zarezerwowanie odpowiedniej przestrzeni na planie tak aby wszystkie meble pasowały, a ich drzwi całkowicie otwierały się. Dzięki takiemu planowi zakupy będą przemyślane, a meble będą pasować.

Jakie kolory do wąskiej sypialni?

Kluczowe jest w małych metrażach to aby optycznie zwiększać przestrzeń. Umożliwia to stosowanie jasnych kolorów takich jak:

  • biele
  • szarości
  • beże i ecru
  • jasne róże i fiolety
  • pastelowe jasne zielenie i błękity

Zastosowanie jasnej tonacji zapobiegnie przytłoczeniu w małym pomieszczeniu oraz zapewni dobre rozproszenie światła. W długich i wąskich sypialniach dobrze sprawdzi się podział na strefy. Dzięki wprowadzeniu dwóch kolorów ścian, różnych tapet lub pionowych pasów na jednej ze ścian uniknie się wrażenia “wagonu”. Odważnym pomysłem jest zastosowanie na dłuższych ścianach jasnego koloru, a na krótszych ciemniejszego. Skróci głębię, przez co pokój nie będzie wydawał się taki długi. Trzeba jednak uważać aby nie przesadzić z ciemnym kolorem i nie przytłoczyć przestrzeni.

Gdzie ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

W dużej mierze zależy to od rozkładu okien i drzwi. Nie zaleca się ustawianie łóżka bezpośrenio przy oknie, ponieważ wietrzenie pokoju w chłodne dni będzie utrudnione. Ponadto dosunięcie łóżka do grzejnika czy kaloryfera blokuje cyrkulację ciepłego powietrza. Jeżeli jednak jest to jedyne możliwe ułożenie, to warto ustawić łóżko krótszym bokiem do okna i kaloryfera w oddaleniu od nich. Zastosowanie drewnianej ramy z dużym prześwitem mniej utrudni przepływ powietrza niż tapicerowana kanapa.

Aranżacja wąskich i długich sypialni

Niestety nie jest to proste i wymaga dokładnego zaplanowania przestrzeni. Każdy element, który jest planowany w pomieszczeniu musi znaleźć się w planie. Jedynie szczegółowy plan umożliwia powodzenie w wyposażaniu małych metraży. Ułatwia to wybór mebli i zapobiega chaosowi w sklepie. Ponadto, ważne jest aby pamiętać o użyciu jasnych kolorów i funkcjonalnych mebli. Dzięki zastosowaniu tych wskazówek łatwiej jest zaaranżować w ładny i przestronny sposób wąską i długą sypialnię.

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/3-pomysly-na-powiekszenie-waskiej-sypialni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
10 − 2 =