Wpływ temperatury pokojowej na samopoczucie człowieka

Nie od dziś wiadomo, że czynniki atmosferyczne i pogodowe mogą wywierać znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Gdy za oknem szarość i plucha, często bywamy senni i apatyczni, natomiast pierwszy wiosenny promień słońca i powiew ciepłego wiatru szybko przywracają nam siły witalne. Do czynników powodujących zmianę nastroju zaliczamy ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, wilgotność powietrza, zachmurzenie. Czy zasada ta dotyczy także przestrzeni zamkniętych?

Na początku warto wspomnieć, że istnieją osoby mniej lub bardziej podatne na zmiany pogodowe. Bardziej wrażliwe będą z pewnością osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby przewlekłe dotyczące układu nerwowego, krwionośnego oraz immunologicznego. Nagłe zmiany ciśnienia mogą powodować różne dolegliwości u różnych osób, w zależności od tego, czy zmagają się oni z nadciśnieniem czy niedociśnieniem. Przy niskim ciśnieniu mogą pojawić się problemy z oddychaniem, bóle głowy oraz problemy z sercem, nawet przy umiarkowanej aktywności fizycznej. Wiąże się to ze zmniejszoną ilością tlenu w powietrzu. Przy podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym natomiast może pogorszyć się stan osób cierpiących na niedociśnienie. Trudnymi warunkami jest także wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością ? dotkliwie odczuwają to zwłaszcza osoby zmagające się z miażdżycą, niewydolnością nerek, a także schorzeniami związanymi z powstawaniem stanu zapalnego, na przykład reumatyzmem.

 

schemat ogrzewania mieszkania

 

Najbardziej więc optymalną pogodą dla ludzkiego samopoczucia jest tak zwana temperatura pokojowa, która nie jest odczuwana ani jako dotkliwe zimno, ani jako upał. Najbardziej komfortowe jest uśrednione ciśnienie oraz lekka wilgotność ? zbyt suche powietrze również może powodować problemy z oddychaniem, zatokami i górnymi drogami oddechowymi, a także skutkować uciążliwą suchością jamy ustnej i nosowej. Takie warunki powinniśmy stworzyć w mieszkaniu, aby przebywanie w nim były sprzyjające zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *