drewniane wewnetrzne parapety

Wewnętrzne drewniane parapety – renowacja

Parapety wewnętrzne mogą stanowić dekoracyjny element mieszkania lub też mogą szpecić cały wystrój. To wszystko zależy od tego, czy je pielęgnujemy i dbamy o ich oprawę. Jak troszczyć się o drewniany parapet wewnętrzny, by nie wstydzić się, odsłonić firany, gdy ktoś zapyta o to, jaki mamy widok z okna?

Szlifowanie drewnianych parapetów

Nim przystąpi się do jakiejkolwiek renowacji drewnianego parapetu, należy go dokładnie oczyścić. Najpierw przetrzeć z ewentualnego kurzu oraz innych zabrudzeń, a następnie przejść do ścierania. W tym celu można użyć papieru ściernego o grubszym uziarnieniu np. 200. W przypadku powierzchni, na których znajdują się stare warstwy farby lub lakieru pomocna będzie szlifierka elektryczna. Z kolei ciężko dostępne krawędzie należy wyrównać gąbką ścierną.

Po wygładzeniu parapet wygląda z pewnością zdecydowanie lepiej. W zależności od rodzaju drewna, niektóre gatunki mogą być tak estetyczne, że chciałoby się na tym poprzestać i zostawić parapet w jego naturalnej odsłonie. Taki krok może być ryzykowny, gdyż surowiec będzie wymagał dużo częstszej pielęgnacji. Będzie bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i działanie czynników zewnętrznych.

Zabezpieczenie drewnianych parapetów wewnętrznych

Parapety z racji bliskości okna szczególnie narażone są na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. Ponadto, gdy dekorujemy je kwiatkami, zdarza się, że na parapet wylewa się woda, a czasem wysypuje ziemia. W związku z tym wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które przedłuży ich żywotność, a przy okazji podkreśli piękno słoi.

W tym wypadku warto wykorzystać lakierobejcę ochronną. Ważne, by preparat w swym składzie zawierał absorbery UV. Dzięki temu parapet będzie odporny na promieniowanie słoneczne. Malowanie parapetów lakierami bez absorberów, zwłaszcza w pokojach z oknami od południa, gdzie dociera ostre słońce to niezbyt dobry pomysł. Wówczas kolor szybko blaknie, a powłoka zaczyna odpryskiwać. W przypadku zimnych mieszkań problemem jest wilgoć, która powoduje pękanie i zniekształcanie. Lakierobejca również zabezpiecza drewno przed właśnie takimi niepożądanymi skutkami. Warto, więc za jej pomocą zabezpieczyć parapet i cieszyć się jego estetyką przez wiele lat. Należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji i czyszczeniu. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianych-parapetow-wewnetrznych-poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
21 + 10 =