Walka z owadami za pomocą kwiatów – jak odstraszyć komary, muchy i kleszcze

Sezon na grilla i prace ogrodowe już w pełni. Trudno jednak rozkoszować się tym czasem, kiedy życie uprzykrzają małe owady. Komary, meszki i muchy są nie tylko denerwujące, ale też potrafią boleśnie użądlić. Oprócz tradycyjnych sposobów walki z insektami, warto zasadzić w przydomowym ogródku lub na balkonie rośliny, które je odstraszą. To nie tylko łatwy i tani sposób, ale także w stu procentach ekologiczny.

1. Najlepsze kwiaty odstraszające komary

W atlasie roślin znajdziemy mnóstwo okazów, które mogą nam pomóc w walce z komarami. Na tej liście znajdzie się m.in.:

 • plektrantus, czyli komarzyca
 • geranium
 • pelargonia
 • lawenda
 • koper włoski
 • kocimiętka

Pierwsza roślina, plektrantus, to prawdziwy postrach komarów. Dodatkowo jest łatwa w uprawie, Nie wymaga częstego podlewania. Trzeba jednak uważać, by nie rosła w zbyt nasłonecznionym miejscu, komarzyca woli półcień. Wypuszcza dłuższe pędy, wobec czego będzie wyglądać efektywnie w skrzynkach balkonowych. Warto posadzić kilka krzaczków tej rośliny, wtedy nie zawiedzie w walce z komarami.

Jeżeli chcemy, by nasza roślina nie tylko była pożyteczna, ale też przyozdobiła nasze ogrody i balkon kwiatami, wybierzmy lawendę albo pelargonię. Nie tylko odstraszą komary, ale także pięknie kwitną, zwłaszcza lawenda. Jej kompozycje pięknie kojarzą się z francuską Prowansją!

2. Rośliny, których nie lubią muchy

Muchy są nie mniej irytujące od komarów. Na szczęście w świecie roślin znajdziemy kilka okazów, które pomogą nam się uporać z tymi insektami. Muchy nie lubią się z zapachami olejków eterycznych, które są wydzielane przez te rośliny. Dlatego na tej liście znajdą się w dużej mierze zioła, które są ci znane z kuchni:

  • mięta
  • bazylia

W walce z muchami sprawdzą się także wymienione wcześniej lawenda i pelargonia. Pamiętaj, by rośliny rzeczywiście mogły zadziałać, zdecyduj się na kilka sztuk.

3. Rośliny idealne do walki z kleszczami

Niechlubna rolę w krainie owadów zajmują kleszcze. Są bardzo niebezpieczne, ponieważ łatwo je przeoczyć, jeżeli już znajdziemy je zakotwiczone w swojej skórze. Poza tym mogą przenosić groźną chorobę -boreliozę. W ostatnich latach występują coraz częściej, już nie tylko w lasach ale także w trawach i liściach drzew na twoje działce. Dlatego warto wiedzieć jak się skutecznie przed nimi chronić. Mogą w tym pomóc rośliny odstraszające kleszcze, takie jak:

   • wrotycz pospolity
   • kocimiętka
   • rozmaryn

Wrotycz pospolity jako roślina odstraszająca kleszcze jest raczej znana jako chwast. Ma charakterystyczne, żółte koszyczki i znany zapach kamfory. To właśnie działa odstraszająco na większość owadów, mnie tylko kleszcze.

Kocimiętkę z kolei uwielbiają koty, jednak nie znoszą jej kleszcze. Z wyglądu jest podobna do lawendy. Najlepiej rośnie w letnich miesiącach, nawet do września. Kocimiętka jest także dość łatwa w uprawie.

Ciekawostka: Na rynku dostępne są także bardziej egzotyczne rośliny – rosiczka i kokornak. To roślinne drapieżniki. Wabią one do swoich kwiatów owady i rozpuszczają w środku. Uwięziony w środku owad nie ma szans na ucieczkę. Więcej informacji znajdziecie pod adresem:
https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-ogrodowe-odstraszajace-komary-i-kleszcze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
30 + 19 =