Tynk, a gładź gipsowa – czym się różnią i czy warto je stosować?

Wykończenie przestrzeni mieszkalnej wymaga zastosowania wielu produktów, dzięki którym zapewniony zostanie odpowiedni mikroklimat oraz zachowane będą właściwości materiałów. Tynki cementowo – wapienne, gipsowe i gładź gipsowa są produktami, które stosuje się na ściany, wykonane z betonu komórkowego, betonu, cegły ceramicznej, wapienno – piaskowej, a także na podłożu z płyt wiórowo – cementowych. Uniwersalność zastosowania tynków w budownictwie sprawia, że ta forma wykończenia powierzchni ścian cieszy się szeroką popularnością, zwłaszcza w dobie intensywnego rozwoju i mechanizacji tej branży. W związku z tym najpopularniejsze są obecnie tynki maszynowe, czyli nakładane za pomocą agregatów tynkarskich. Czy gładzie gipsowe są tak samo popularne? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że gładzie gipsowe nakładane są na tynki, celem dokładniejszego wyrównania powierzchni ścian oraz nadania im gładkiej struktury.

Co warto zastosować? Tynki, czy gładzie gipsowe?

Warto zaznaczyć, iż tynków nie stosujemy na podłożach drewnianych, metalowych oraz z tworzyw sztucznych. W połączeniu z wymienionymi powyżej podłożami, tynki, zwłaszcza w wersji gipsowej tworzą paroprzepuszczalną, odpowiednią dla zdrowia człowieka powłokę, która wchłania nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, jednocześnie pozwalając oddać jej zapas. Oddychalność zapewnia odpowiedni mikroklimat, jednak jeżeli chodzi o estetykę ścian, zastosowanie tynków maszynowych w wersji cementowo – wapiennej wymaga dodatkowej obróbki, celem uzyskania zadowalającego efektu wizualnego. Tego typu tynki są chropowate, wymagają większej ilości farby, która wchłania się w ich przestrzeń. Najczęściej stosuje się na nie warstwę gładzi gipsowej, która tworzy gładką powierzchnię bez smug oraz nierówności. Jej struktura gwarantuje odporność na zarysowania oraz trwały efekt przez wiele lat. Nakładanie gładzi gipsowej oraz późniejsze jej oczyszczanie wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu i energii.

Czy można zastosować rozwiązanie pośrednie?

Tynki gipsowe, nakładane maszynowo dostępne są w kilku rodzajach, wyróżniających się efektem wizualnym. Im więcej gipsu znajdzie się w mieszance, tym lepszy efekt oraz mniejsza konieczność zastosowania dodatkowo gładzi gipsowej. Tynki gipsowe dobrej jakości, umiejętnie i równomiernie nałożone rzadko wymagają zastosowania dodatkowego wygładzania powierzchni ściany. Ich szybkie wysychanie oraz minimalna chropowatość stanowią zaletę w przypadku, gdy zależy nam na szybkim osiągnięciu doskonałego efektu w postaci równej, starannie przygotowanej do malowania ściany. Jeżeli zamierzamy nałożyć na nią tapetę dekoracyjną winylową, tynk do ścian wewnętrznych sprawdzi się doskonale. Tynk na ścianę wewnętrzną to ponadto oszczędność czasu oraz wydatków, ponoszonych w przypadku kładzenia warstwy gładzi gipsowej. Po co więc gładź gipsowa? Warto zastosować tam, gdzie tynki cementowo – wapienne posiadają znaczną chropowatość, a także w pomieszczeniach doskonale doświetlonych, w których zależy nam na idealnej gładkości ścian. Rozwiązaniem jest również nałożenie gładzi w miejscach, w których tynk wewnętrzny wykazuje się nieregularnością oraz przy łączeniach płyt gipsowo – kartonowych, jeżeli je stosujemy.

Więcej na: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/tynki-i-gladzie-gipsowe-czym-sie-roznia-i-dlaczego-warto-je-stosowac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
26 ⁄ 13 =