różne techniki szlifowania

Szlifowanie gładzi- Jak perfekcyjnie wygładzić ścianę?

Gładkie i równe ściany to podstawa każdego remontu. Dzięki temu na ścianach nie pojawiają się nieestetyczne grudy, które rzucają się w oczy. W celu wyrównania ścian stosowana jest gładź gipsowa, która pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Niestety oprócz tego konieczna jest również odpowiednia obróbka, która wymaga sporej ilości czasu i cierpliwości. W jaki sposób szlifować ścianę, aby była idealnie równa? Czy lepsze jest szlifowanie na mokro, czy na sucho?

Równomierne nakładanie gładzi

Co prawda nakładanie gładzi nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy rozprowadzić ją w sposób odpowiedni. Gładź należy rozprowadzić równomiernie i wygładzić, co pozwoli na szybsze wyszlifowanie nierównych powierzchni. Gładź należy nałożyć najpierw na suficie, a następnie na ścianach, pamiętając o kierunku od dołu do góry. Do tej czynności niezawodna okazać się może szpachla nierdzewna. Należy pamiętać o zaaplikowaniu dwóch warstw gładzi. Pierwsza przyczyni się do wyrównania podłoża do optymalnego stanu, a druga zakamufluje wszelkie niedociągnięcia. Następnym etapem prac jest szlifowanie, które można wykonać zarówno na sucho, jak i na mokro.
Szlifowanie na sucho i na mokro
Szlifowanie na sucho przebiega szybko i prosto. Wystarczy papier ścierny lub siatka ścierna. Pozwoli to na uzyskanie doskonałej powierzchni bez nierówności. Gramatura papieru powinna mieścić się w przedziale 160-220. W przypadku ostatecznej obróbko przedział to 200-220. Pracę można wykonać zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Inną techniką jest sposób bezpyłowego szlifowania gładzi. Proces odbywa się z użyciem odpowiedniej maszyny. Nie jest wymagana tutaj szlifierka. Taki rodzaj ścierania wykonywany jest przed całkowitym utwardzeniem i związaniem ściany. 

Szlifowanie ręczne czy mechaniczne?

To podstawowy problem, który dotyka osoby, które samodzielnie wykonują remont. Zazwyczaj ekipy remontowe wykonują szlifowanie na mokro w celu przyspieszenia prac oraz uzyskania lepszej jakości efektu. W przypadku samodzielnych pró podjęcia się remontu, warto rozważyć technikę ścierania ręcznego. Potrzebny do tego jest jedynie papier ścierny, który kosztuje niewiele, a daje świetne efekty. Warto dokupić również maskę, która ogranicza dostęp pyłów do układu oddechowego. Nie warto inwestować ogromnych sum pieniędzy na zakup specjalnego urządzenia. Co innego w przypadku posiadania własnej firmy remontowej. Takie urządzenie to obowiązkowy element wyposażenia każdej firmy i profesjonalnego majsterkowicza. Warto o tym pamiętać.  Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szlifowanie-gladzi-porady-ekspertow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
22 + 19 =