Stylowy ogród – poradnik

Planując założenie ogrodu, warto zapoznać się ze stylami i trendami, jakie panują w architekturze zieleni. Temat jest bardzo obszerny, zwłaszcza dla osoby, która nigdy nie interesowała się takimi zagadnieniami. Zakładając ogród, warto również dopasować go do stylu i formy naszego domu. W poniższym artykule przedstawiamy główne style ogrodów i doradzamy do jakiego domu będą pasowały.

Ogród w stylu francuskim (formalnym)

Styl ten charakteryzuje się symetrią i geometrycznymi kształtami. Przez środek ogrodu biegnie główna alejka, drzewa i krzewy są równo przystrzyżone, tworząc labirynty, ściany i murki. Rabaty są symetrycznie rozmieszczone. Wzdłuż głównej osi ogrodu mogą być rozmieszczone elementy reprezentacyjne, takie jak altanka czy fontanna. Styl francuski doskonale sprawdzi się dla osób kochających porządek i elegancję. Pasuje zarówno do nowoczesnych posiadłości, jak i bardziej tradycyjnych domów. Krótki przewodnik, jak urządzić ogród w stylu francuskim.

Ogród francuski
Ogród francuski, źródło: vidaron.pl

Ogród wiejski

Ogród w stylu rustykalnym, ma naturalny charakter i współgra z otaczającym krajobrazem. Świetnie sprawdzi się na terenach podmiejskich i wiejskich, natomiast nie będzie się komponował z nowoczesną architekturą dużego miasta. Ogród wiejski to bogactwo roślin i kolorów, rozmieszczonych swobodnie i dających wrażenie lekkiego nieładu. Rośnie tu roślinność rodzima, charakterystyczna dla danego regionu ? drzewa owocowe, jaśminowce, lilaki, astry, konwalie, a także słoneczniki i malwy. Doskonale sprawdzą się elementy dekoracyjne oraz meble ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów takich jak wiklina i drewno.

Ogród nowoczesny

Styl nowoczesny pasuje do minimalistycznej architektury, a więc doskonale wkomponuje się w miejski pejzaż. Ogrody nowoczesne charakteryzują się prostotą, elegancją, a ich utrzymanie nie zajmuje dużo czasu. Do urządzenia ogrodu można wybrać zarówno tradycyjne materiały, takie jak drewno i żwir, jak i nowoczesne, dotąd niespotykane w ogrodnictwie np. plastik, beton, szkło, stal. W kompozycji przeważają proste linie i geometryczne formy oraz rozległe, gładkie płaszczyzny ? zadbany trawnik czy lustro wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
12 ⁄ 2 =