Samodzielne kładzenie gładzi gipsowej – krok po kroku

samodzielne kładzenie głazi gipsowej

Kładzenie gładzi gipsowej i wyrównywanie ścian, może wydawać nam się dość trudne i skomplikowane. Kilka etapów prac, dodatkowo jeszcze kontakt z różnymi substancjami, spora powierzchnia ścian oraz sufitów. Oczywiście początkowo może to wszystko przerażać i wydawać się zadaniem dla specjalisty. Jednak warto zapoznać się z kilkoma informacjami dotyczącymi kładzenia gładzi, a praca ta przestanie jawić się jako zadanie nie do wykonania.

Jak przygotować ściany pod kładzenie gładzi?

Nim jeszcze zaczniemy nakładać gładź gipsową, musimy odpowiednio przygotować ścian. Należy przede wszystkim je oczyścić. Jeśli są na nich jakieś gniazdka czy też włączniki, trzeba je zdemontować. Podobnie oczywiście nawet z najmniejszymi szafkach, lampkami. Należy również usunąć warstwy farby, które zaczynają powoli odchodzić. Natomiast jeśli farba bardzo mocno trzyma się ściany, można ją pozostawić. Kolejnym etapem jest oczyszczenie ściany z kurzu, odtłuszczenie jej, wymycie. Po wykonaniu tych prac, na ścianę nakłada się odpowiedni preparat gruntujący. Pominięcie tego kroku, może skutkować poważnymi konsekwencjami jeśli chodzi o całą jakość prac wykonanych na ścianach. Samo gruntowanie jednak nie wystarczy, należy również nałożyć masę szpachlową. Nakłada się ją oczywiście dopiero wtedy, gdy warstwa gruntująca jest całkowicie wyschnięta. Jej nakładanie natomiast rozpoczyna się od wypełniania ubytków, które po czasie oczywiście występują praktycznie na każdej ścianie. Na samym początku masą należy załatać każdy ubytek, wyrównać nierówności. Następnie całą powierzchnię sufitu oraz ścian, dokładnie pokrywa się masą szpachlową, oczywiście dbając o równe nałożenie warstwy.

Gładź – jak ją nałożyć?

Ostatnim już etapem, jest właściwe nakładanie gładzi gipsowej. Ją również można nałożyć dopiero wtedy, gdy warstwa masy szpachlowej będzie już całkowicie wyschnięta.
Jak prawidłowo kłaść gładź gipsową? Należy oczywiście rozpocząć od sufitu, a następnie nakładać ją na ścian. Wszystko powinno zostać pokryte równą, ale niewielką warstwą. Maksymalnie 2 cm. Oczywiście można do tego użyć różnych narzędzi. Gładź gipsowa przyspiesza jednak korozję metali, dlatego należy korzystać z narzędzi, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Można również posłużyć się standardowym wałkiem, którym bardzo łatwo pokryć duże powierzchnie. Po nałożeniu równej warstwy gładzi, ostatnim już etapem jest wyrównywanie wszystkiego za pomocą papieru ściernego. Bardzo często pozostają mimo wszystko jakieś niedociągnięcia, która warto później zetrzeć. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/kladzenie-gladzi-gipsowej-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
1 × 29 =