naprawa usterki kontaktu

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej

Życie osoby niepełnosprawnej nie należy do najłatwiejszych ? poruszanie się na wózku wiąże się z wieloma niedogodnościami, zwłaszcza w miejscach użytku publicznego. Dlatego też ważne jest, aby mieszkanie takiej osoby było maksymalnie dostosowane do jej specyficznych potrzeb. Istnieje wiele sposobów na to, by ułatwić osobie niepełnosprawnej poruszanie się po nim i wykonywanie codziennych czynności. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku.

Pierwszym krokiem do przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest usunięcie progów z drzwi, które utrudniłyby przemieszczanie się na wózku inwalidzkim. W niektórych miejscach należy także umieścić specjalne poręcze, których dana osoba mogłaby się chwycić, aby się unieść i wykonać niektóre czynności, na przykład higieniczne. W łazience trzeba zainstalować umywalkę bez podestu na wysokości, która umożliwi swobodne z niej korzystanie. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż wanna będzie zamontowanie brodzika znajdującego się na tym samym poziomie, co podłoga wraz z krzesełkiem lub siedziskiem prysznicowym. Przydatne będą także maty antypoślizgowe, które zapobiegną upadkowi. Blaty w kuchni należy zamontować na odpowiedniej wysokości, a znajdujące się pod nimi szafki powinny być na kółkach, tak, aby osoba niepełnosprawna mogła je z łatwością wysuwać. Praktycznym dodatkiem będą przesuwane drzwi, które pozwolą na zyskanie większej przestrzeni, zwłaszcza, jeśli kuchnia jest niewielka.

 

napis home

 

Zlewozmywak warto wyposażyć w mieszacz, termostat oraz rączkę prysznicową, która ułatwi zmywanie. W sypialni najlepiej jest umieścić łóżko rehabilitacyjne z możliwością regulacji wysokości posłania, zagłówka oraz podpórek nóg. Należy zadbać także o uchwyt lub drabinkę, dzięki której chory będzie mógł samodzielnie się podciągnąć i usiąść. Warto wspomnieć, że na przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej czasem można uzyskać dotację z NFZ, co znacznie ułatwi cały ten proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *