konstrukcja domu

Co wiąże się z postawieniem budynku bez zezwolenia budowlanego?

Budowa domu wiąże się z koniecznością załatwienia wielu ważnych, formalnych spraw. Oprócz znalezienia projektu budowlanego, zakupu materiałów i zatrudnienia ekipy remontowej, będziemy musieli także postarać się o specjalne pozwolenie, niezależnie od tego, jakiego rodzaju budynek planujemy wznieść. Nieprzestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Co dokładnie nam grozi, gdy zdecydujemy się na postawienie budynku bez zezwolenia budowlanego? Wiele osób niesłusznie myśli, że budowanie domu na własnej działce jest przywilejem i nie jest do tego potrzebna oficjalna zgoda.

To duży błąd, gdyż nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z dużą karą. O stosowne pozwolenie najlepiej jest wystąpić jeszcze na długo przed rozpoczęciem budowy i nie zaczynać żadnych prac bez jego otrzymania. Pierwszą konsekwencją samowoli budowlanej może być nakaz rozbiórki postawionego budynku, zwłaszcza, że nie pasuje on do planu zagospodarowania danego terenu. Istnieje możliwość odwołania się od takiej decyzji, jednak nie ma gwarancji, że sprawa pójdzie po naszej myśli. Oprócz tego należy się także przygotować na dotkliwą karę finansową. Czasem te kary mogą zostać zastosowane łącznie. Ważną informacją jest także to, że samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Odpowiednie organy będą więc mogły wszcząć postępowanie w tej sprawie w niemal dowolnym czasie.

 

dom w stanie surowym

 

Niektórzy w przypadku takiej sytuacji próbują szukać luk w prawie, lecz nie zawsze przynosi to pozytywny skutek. Istnieje jednak możliwość, że za odpowiednią opłatą uda się ostatecznie zalegalizować budynek, ale i tak możemy zostać ukarani grzywną ? zarówno w przypadku budowy nowego obiektu, jak i rozbudowy już istniejącego. Warto również wspomnieć, że część budynków nie wymaga pozwolenia, lecz zwykłego zgłoszenia zamiaru budowy. Przed rozpoczęciem prac warto więc upewnić się, jakich formalności musimy dopełnić, aby nasz dom został postawiony legalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
28 − 21 =