przeznaczenie posadzki drewnianej

Posadzka z litego drewna

Drewniana podłoga od lat postrzegana jest jako najbardziej elegancka. I mimo upowszechnienia w ostatnich latach paneli, naturalne drewno wciąż jest chętnie wybierane. Tym bardziej, że zastosowanie drewnianej posadzki jest szerokie. Pojawia się ona jednak przede wszystkim w salonach, sypialniach, gabinetach czy holach. Wszędzie tam, gdzie liczy się ocieplenie wnętrza. Zainteresowanie drewnianą posadzką to także pokłosie popularności stylu nowoczesnego, opartego raczej na chłodnych kolorach. Naturalna podłoga bardzo dobrze komponuje się z minimalistycznym wyposażeniem oraz stonowaną kolorystyką ścian.

Posadzka drewniana to synonim jakości

Drewnianą posadzkę wyróżnia niespotykana trwałość. Raz położona przetrzyma nawet kilkadziesiąt lat, choć oczywiście będzie wymagała pewnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Konserwacja drewnianej posadzki obejmuje różne działania. To przede wszystkim położenie warstwy wysokiej jakości lakieru, a następnie regularne czyszczenie podłogi. Warto stosować w tym celu specjalistyczne preparaty. Podłoga drewniana to z reguły spora inwestycja, więc tym bardziej opłaca się o nią dbać. Stosowane środki powinny być dosyć łagodne, ponieważ deski łatwo porysować. Drewno źle znosi także kontakt z nadmierną ilością wody. Najlepiej zatem unikać stosowania średniej jakości mopa, który nie chłonie wilgoci. Właścicielom drewnianych posadzek poleca się natomiast korzystanie z wosków, zabezpieczających drewno przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Tak zakonserwowana podłoga w nienaruszonym stanie przetrwa lata, w międzyczasie prezentując się świetnie i poprawiając wygląd wnętrz. Bez względu na stylistykę, w jakiej je urządzono. A kiedy warstwa lakieru osłabnie i pojawiają się ewentualne ubytki, wskazane jest cyklinowanie. Ten proceder w zależności od stopnia zużycia podłogi powtarza się co kilkanaście, a nawet co dwadzieścia lat.

posadzka drewniana

Przeznaczenie posadzki drewnianej

Jak już wspomniano, drewno ociepla pomieszczenie, ale nie lubi nadmiernej wilgoci. Dlatego zastanawiających się, gdzie stosować drewnianą posadzkę, warto przestrzec przed jej ułożeniem w łazience czy kuchni. Od tej zasady są jednak wyjątki. Tak jak można znaleźć gatunki drzew dobrze radzące sobie w skrajnych temperaturach, tak przy odpowiednim nakładzie sił oraz środków uda się dotrzeć do materiału wykazującego odporność na działanie wilgoci. Generalnie jednak drewniana posadzka występuje w pomieszczeniach kojarzonych z wypoczynkiem oraz ciepłą domową atmosferą. Jest idealna do pokoju dziennego, ale także sypialni dziecka. Drewno jest bowiem materiałem antyalergicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
12 ⁄ 6 =