Ogród w stylu romantycznym

Ogród romantyczny

Ogród to bardzo specjalne miejsce w naszych domach. Szczególnie latem i wiosną stwarza miejsce idealne do odpoczynku, czy przyjęcia gości, dlatego warto, aby prezentował się jak najlepiej. Dla wiecznych romantyków, osób ceniących sobie zmysłowość i piękną tajemniczość, perfekcyjnie będzie pasował ogród w stylu romantycznym. Takie ogrody mają swój początek w XIX wieku i tworzyły je kobiety z wyższych sfer. Teraz jest to piękny i popularny sposób aranżacji ogrodu.

Roślinność w ogrodzie romantycznym

Romantyczny ogród wbrew pozorom nie jest trudny w urządzeniu i wcale nie wymaga ogromnej przestrzeni. Sprawia wrażenie tajemniczego, a wpływają na to rośliny, które powinny się w nim znajdować. Bardzo często znajdują się w nim aleje, które wydawałoby się, że są dziko porośnięte roślinnością, tak naprawdę są precyzyjnie dobrane do ogrodu. Rośliny w ogrodzie najczęściej powinny być utrzymane w kolorach fioletu, czerwieni, błękitu i zieleni dodatkowo ważne, żeby chociaż część z nich porastała bujno i rozłożyście co nada otoczeniu chaosu.

Aranżacja romantycznego ogrodu

Ogrody romantyczne, zapoczątkowane przez zamożne kobiety, daleko odbiegają od jakiegokolwiek minimalizmu. Świetnie prezentują się w nich altany, i delikatnie porastające je pnącza, a nawet stawy czy oczka wodne. Cechą ogrodów romantycznych było to, że nawiązywały one do starożytności, dlatego też częstym elementem w nich spotykanym, mogły być nawiązania do rzymskiej architektury. Stąd też projektując taki ogród teraz, stosuje się na przykład ławki i kresła bardzo zdobione. Powinny one jednak zostać delikatnie schowane w alejkach i krzaczastych roślinach. Zdecydowanie niepożądane będzie umieszczanie ich w centralnym, głównym punkcie ogrodu. Nie będzie to pasowało do całej tajemniczej aury tego miejsca. Powinny one, praktycznie ukryte przed ciekawskimi spojrzeniami, zachęcać do wypoczynku w swego rodzaju intymnej atmosferze samotności. Do romantycznego ogrodu najbardziej pasują białe, metalowe stoły, krzesła, ławki wszystkie bogato zdobione. Można dodać do nich trochę miękkości umieszczając na nich poduszki w pastelowych kolorach, lub kwiecistych wzorach. Pasować do niego będą także koronkowe materiały wykorzystane jako, na przykład narzutki. W takim stylku ogrodu nie sprawdzą się także popularne teraz
– karmniki dla ptaków,
– lampki ogrodowe słoneczne,
– krasnale ogrodowe,
Zastąpić to jednak można ozdobnymi ceramicznymi donicami, wiklinowymi koszami, małymi białymi figurkami lekko schowanymi w kwiaty, wszelkimi lampionami i oczywiście pięknymi kwietnikami.

Dekoracje w ogrodzie romantycznym

Dobierając dekoracje do naszego ogrodu, znalezienie ich wszystkich może być problematyczne. Świetnym rozwiązaniem tego problemu będzie stworzenie uroku romantyczności samemu. W ogrodzie romantycznym na środku ogrodu powinna znajdować się trawa. Jest to idealne miejsce, by wiosną czy latem skorzystać z pogody i stworzyć swoją własną tymczasową altanę. Wystarczy ułożyć na trawniku koc i wiele poduszek w kolorach pasteli, dookoła poukładać donice z kwiatami i zawiesić o pobliskie drzewo koronkowy materiał, lub po prostu użyć firanki. W taki sposób stworzymy śliczne miejsce dla naszego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *