Kolory farb

Kolorowe szaleństwo we wnętrzach

Szarości, biele, beże to kolory uniwersalne, harmonijne oraz bezpieczne. Dają nam dużo możliwości aranżacyjnych, więc chętnie je wybieramy, kiedy urządzamy swoje mieszkanie. A może, by tak zaszaleć i wprowadzić do swojego świata więcej kolorów?

Kolorowe triki

Intensywne kolory ścian wprowadzają w dobry nastrój i niosą dużo pozytywnej energii. Sprawiają też, że wnętrza nabierają charakteru i odzwierciedlają naszą tożsamość. Barwy wpływają też na naszą percepcję ? ciepłe i ciemne optycznie pomniejszają pomieszczenia, ale również nadają im przytulności, z kolei jasne i chłodne powiększają i rozświetlają, jednak mogą dawać wrażenie zimna i sterylności.

Znając te zależności możemy wpływać na wizualne postrzeganie pomieszczeń. Jeśli chcemy optycznie obniżyć sufit, możemy pomalować go na ciemniejszy kolor, z kolei jeśli zastosujemy jasną farbę pomieszczenie wyda się wyższe.

Długim i wąskim pomieszczeniom, np. przedpokojom, możemy nadać właściwych proporcji, malując krótkie ściany jaśniejszym kolorem, a ściany dłuższe nieco ciemniejszym.

Wyraziste kolory ? gdzie ich używać?

Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu można pobawić się barwami. W kuchni można połączyć odcienie chłodne i ciepłe. Szarość i biel, świetnie skomponują się z pomarańczowym i łososiowym, które zaostrzają apetyt oraz wprowadzają pozytywny klimat.

W jadalni warto postawić na ciepłe tonacje, które sprzyjają rozmowom oraz zachęcają domowników do interakcji. Jasne beże i brązy dobrze wyglądają w zestawieniu z pomarańczem i czerwienią. W salonie sprawdzą się kolory, które nas uspokajają i pomagają się zrelaksować. Kolor niebieski, turkusowy i zielony wyglądają atrakcyjnie i nigdy się nie znudzą.

Doskonałym miejscem na eksperymentowanie z kolorami jest łazienka. Kolor czerwony doda energii w czasie porannego prysznica, żółty wprowadzi w pozytywny nastrój i rozjaśni przestrzeń.

Więcej pomysłów na wykorzystanie wyrazistych kolorów we wnętrzach można znaleźć w poradniku Magnat Farby, pod adresem https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/intensywne-i-wyraziste-kolory-scian-najlepsze-trendy-i-wyjatkowe-inspiracje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
11 + 17 =