Kiedy warto zastosować tynk gipsowy?

Kiedy stosować tynk gipsowy?

Tynki gipsowe są obecnie powszechnie stosowane i to praktycznie w każdym pomieszczeniu. Zarówno w suchych salonach, jak i narażonych na wilgotność łazienkach oraz kuchniach. Ważną kwestią przy zastosowaniu tynków gipsowych jest to, że w konkretnym pomieszczeniu poziom wilgotności nie może przekraczać 70%. Jeśli zatem mamy go zastosować w swojej prywatnej łazience, to zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak nie sprawdzi się on w takich miejscach publicznych, jakimi są przykładowo baseny.

Jakie są zalety tynku gipsowego?

Tynki gipsowy w bardzo łatwy sposób nakłada się na ściany. Potrzebna jest jedynie jedna warstwa, aby osiągnąć estetyczny i gładki efekt, nie wymagający żadnych innych poprawek.
Ma on również bardzo szerokie zastosowanie. Takiego tynku nie powinno jednak się kłaść w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia ze stale utrzymującym się bardzo wysokim poziomem wilgoci, ponieważ z tym nie jest on w stanie sobie poradzić. Dlatego nie jest polecane stosowanie tynku gipsowego w piwnicy, gdzie często mamy do czynienia z wilgocią oraz zalewaniem. Chyba, że mamy pewność, iż w piwnicy jest naprawdę sucho.
Tynki gipsowy charakteryzuje się również bardzo wysoką przyczepnością, nawet jeśli mamy do czynienia z dość trudnym podłożem. Poza tym jest on także elastyczny, dlatego przykładowo nie pęka na ścianach i sufitach.
Tynki gipsowe również bardzo szybko wysychają, co jest ogromnym plusem podczas wykonywania pracy. Jego pełne wyschnięcie następuje po około 10-14 dniach, jednak wstępne jest już osiągane po kilkudziesięciu godzinach. Taki tynk jest również bezpieczny dla naszego zdrowia, co również ma niemałe znaczenie podczas wybierania materiałów wykończeniowych.

Jak kładzie się tynki gipsowe?

Kładzenie tynków gipsowych jest stosunkowo proste i zapoznając się z najważniejszymi kwestiami, można tą pracę wykonać samodzielnie. Oczywiście należy zacząć od podłoża. Musi być ono oczyszczone oraz suche. Każdy metalowy element występujący na ścianie czy też suficie, powinien zostać zabezpieczony antykorozyjnie. Natomiast ściany zbudowane z cegieł lub pustaków, muszą zostać wcześniej zagruntowane.
Taki tynk jak najbardziej można nakładać ręcznie, jeśli mówimy oczywiście o małej powierzchni i własnych potrzebach, przykładowo przy tynkowaniu ścian w jednym pokoju. Jeśli natomiast chcemy zacząć zająć się tym bardziej profesjonalnie, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okaże się użycie agregatu tynkarskiego. Jest on wygodny w użyciu i można dzięki niemu szybko wytynkować naprawdę spore powierzchnie. Tynk najlepiej jest nakładać poziomo, zaczynając swoją pracę od samej góry ściany.
Gdy tynk już wyschnie na naszych ścianach, wówczas jest on odporny na ścieranie, co jest sporym plusem. Można wtedy również wbijać w niego gwoździe, bez ryzyka powstawania jakichkolwiek odprysków. Bez wątpienia tynki gipsowe cieszą się popularnością z dwóch najważniejszych powodów. Przede wszystkim są one gładkie i estetyczne. Można je również w łatwy sposób wykonać, samodzielnie.

Więcej na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gdzie-warto-stosowac-tynk-gipsowy-porady-eksperta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *