drewniany taras - konstrukcja

Kąt spadku tarasu drewnianego. Czego należy się wystrzegać podczas jego budowy?

Budowa tarasu wydaje się być nieskomplikowanym zadaniem. Ale, czy na pewno? Choć taras z pewnością nie jest tak istotny jak ściany nośne budynku, popełnienie pewnych błędów przy jego budowie może przynieść naprawdę nieprzyjemne konsekwencje. Na co więc warto zwrócić uwagę i jak uniknąć pomyłek, które wpłyną negatywnie na użytkowanie tej przestrzeni? Kąt spadku tarasu drewnianego jest niezwykle istotnym parametrem. Powinien on wynosić około 2% i być skierowany na zewnątrz, tak, aby woda pochodząca z opadów mogła z niego swobodnie spływać. Jej gromadzenie się pod płytkami może powodować ich pękanie oraz odspajanie, zwłaszcza zimą, gdy mamy do czynienia z dużymi mrozami i ciecze zmieniają się w lód. Podobny schemat należy zastosować w przypadku tarasu pokrytego kostką brukową, gdyż woda nie wsiąka w niego tak sprawnie i szybko, jak się powszechnie uważa.

Do najpoważniejszych błędów należy więc tworzenie zbyt małego spadku lub też skierowanie go w stronę budynku ? tych pomyłek w szczególności należy się wystrzegać, gdyż wówczas na nadmierny kontakt z wilgocią jest narażona także ściana budynku. Innym, często popełnianym błędem jest nieodpowiedni dobór płytek tarasowych. Kierując się estetyką, zdarza nam się wybierać płytki nieodporne na mróz, co skutkuje ich szybkim pękaniem oraz odrywaniem się od podłoża. Niezbyt dobrym pomysłem jest także zakup płyt o dużej powierzchni, gdyż znacznie gorzej znoszą one naprężenia, jakim poddawana jest powierzchnia tarasu. Należy również uważać na płytki ceramiczne, gdyż wymagają one bardzo dobrego podklejenia ? użycie nieodpowiedniego środka albo niedokładne wykonanie również mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia podłogi.

 

drewniana konstrukcja

 

Nie bez znaczenia jest tutaj także jakość samego betonu, który także powinien wykazywać odporność na wnikanie wody. Istotne jest więc tutaj dobranie odpowiednich proporcji w mieszance oraz, jeśli to konieczne, użycie dodatkowych środków uszczelniających ? wszystkie warstwy tarasu powinny zapewnić maksymalną ochronę przed wnikaniem wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
2 × 10 =