Jakie rośliny całoroczne warto umieścić na tarasie i balkonie?

Balkon i taras to miejsca, w których chcemy przede wszystkim wypoczywać i cieszyć się promieniami słońca. W takich miejscach istotną rolę odgrywają również dodatki, tkaniny oraz zieleń. Nie każda roślina nadaje się na zewnątrz i nie każda jest w stanie wytrzymać cały rok w bardzo zmiennych warunkach. Warto zatem zapoznać się z gatunkami roślin, które będą mogły cieszyć nasze oko na balkonach i tarasach.

Rośliny całoroczne – na jakie zwrócić uwagę?

Rośliny na taras czy też rośliny na balkon,powinny charakteryzować się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Najlepiej jest inwestować również w rośliny wieloletnie, ponieważ to bardziej opłacalne i nie musimy każdego roku zmieniać swojej koncepcji. Wśród roślin polecanych na balkony i tarasy, warto wymienić pelargonie. Najlepszą odmianą będzie natomiast pelargonia rabatowa, mająca silnie rozgałęzione liście oraz imponujące kwiaty. Na pergoli można natomiast puścić pelargonię bluszczolistną, która w czasie rozkwitu tworzy prawdziwe kaskady kwiatów.

Rośliny do donic na taras, to także azalie. Różnie się je nazywa, niekiedy również różanecznikiem. Najczęściej na rynku można spotkać azalię indyjską oraz japońską. Wersja japońska jest nieco bardziej odporna na czynniki atmosferyczne, w szczególności na chłód.

Jeśli chcemy umieścić na balkonie jakieś większe kwiaty, to możemy zdecydować się na dalię.

Jakie rośliny całoroczne na taras mają największe walory dekoracyjne? Można wymienić tutaj chociażby żurawkę, posiadającą dzwonkowate kwiaty. Tawułka Arendsa posiada natomiast czerwone i puszyste kwiaty, okazałe i mocno zwracające na siebie uwagę.

Rośliny całoroczne na taras to często wybór związany z chęcią uzyskania pewnej miary intymności. Dlatego wiele osób decyduje się na rośliny pnące, które mogą stać się naturalną granicą pomiędzy naszym balkonem a sąsiada, lub też zakryć nieco nasz taras w domu wolnostojącym. Wśród pnączy na naszą uwagę na pewno zasługuje winobluszcz, którego liście jesienią stają się żółte, pomarańczowe czy też koralowe. Możemy także zainwestować w chmiel zwyczajny lub milin amerykański. Milin wypuszcza piękne rurkowate kwiaty, mające spore walory dekoracyjne. Wiele osób decyduje się również na hortensję pnącą.

Krzewy na balkonach i tarasach

Rośliny balkonowe całoroczne, to także krzewy liściaste. Dobrą rośliną pod względem pielęgnacji, na pewno okaże się dla nas bukszpan. Nie jest to krzew wybredny, dość dobrze znosi różnorodne warunki. Bez wątpienia jego plusem jest to, że można przycinać go oraz formować w bardzo różnorodne kształty. Piękne i błyszczące liście ma również ognik szkarłatny, a Kiścień Waltera zakwita w postaci białych dzwonków, które mogą nam nieco przypominać konwalię.

Na naszą uwagę spośród krzewów liściastych, na pewno zasługuje również Berberys, Irga czy też wrzosy, które są małymi krzewinkami, dość łatwymi w uprawie.

Jakie rośliny na balkon są w stanie wytrzymać najwięcej? Zdecydowanie różnego rodzaju iglaki. Rośliny całoroczne na balkon niekoniecznie muszą kwitnąć, szczególnie jeśli cenimy sobie minimalną pielęgnację, jakiej wymagają właśnie rośliny iglaste.

Można celując w iglaki zakupić kosodrzewinę, świerk biały czy też jałowiec.

Tak naprawdę roślin całorocznych nadających się na balkony i tarasy, jest mnóstwo. Jednak ostateczny wybór powinien być uzależniony od naszych upodobań w tym zakresie i od tego, jak bardzo chcemy zaangażować się w pielęgnację tych krzewów lub kwiatów. Ograniczać nas może także miejsce a rośliny się rozrastają i warto mieć tego świadomość.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/caloroczne-rosliny-na-balkon-i-taras-10-najlepszych-propozycji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
15 + 21 =