Jakie rodzaje impregnatów do drewna stosować – poradnik

czym zabezpieczyć drewno

Drewno, jako materiał budowlany ma wiele zalet, ale jest bardzo podatny na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych: światło słoneczne, owady, wilgoć i gnicie. Aby poprawić wytrzymałość i trwałość konstrukcji drewnianych, są one zabezpieczane specjalnymi impregnatami, które mają na celu ochronę powierzchniowej warstwy drewna przed różnymi niekorzystnymi skutkami. Impregnat może być bezbarwny lub wytwarzany w mieszaninie z substancjami barwiącymi, takie środki nadają drzewu estetyczny i szlachetny wygląd.

Jakie rodzaje impregnatów do drewna stosować?

Według funkcjonalności impregnaty do drewna są rozróżniane, jako: środki antyseptyczne, zapewniające ochronę przed mikroorganizmami. Takie produkty zabijają szkodniki, które są już w drewnie, a także zapobiegają powstawaniu nowych. Związki wzmacniające (tak zwane impregnaty gruntujące lub odkłady głęboko penetrujące) mają na celu wzmocnienie materiału. Takie impregnaty wyróżniają się zazwyczaj wszechstronnością, ponieważ mogą być stosowane nie tylko do powierzchni drewnianych, ale także do wzmacniania innych materiałów, takich jak cegła lub tynk. Impregnaty do drewna hydrofobowe zapobiegają przedostawaniu się nadmiernej wilgoci.

Jaki impregnat gruntujący do drewna?

Impregnat gruntujący do drewna wyróżnia się tym, że wnikając w głąb drewna, wzmacnia materiał. Na powierzchni drewnianej tworzy wodoodporny, lakierowany film. Chroni to materiał przed gniciem, sinizną, owadami, grzybami lub wysychaniem. Specyficzna kompozycja impregnatu gruntującego do drewna chroni lakierowane lub malowane drewno przed przebarwieniami:

  • Żywica alkidowa – kompozycja dobrze wnika w pory drzewa, wypełnia mikropęknięcia i służy, jako ochrona. Wadą jest długi okres schnięcia i zapach, dlatego niepożądane jest jego stosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych.
  • Akryl – jedna z najlepszych ofert na rynku. Głęboka impregnacja drewna, wiązanie włókien, na powierzchni drewnianej powstaje przepuszczalna dla pary folia ochronna, która zapobiega zniszczeniu. Zalety akrylowego impregnatu gruntującego do drewna polegają nie tylko na nadawaniu wytrzymałości drewnu. Wśród zalet zauważana jest to, że, produkt schnie w ciągu kilku godzin, bezbarwna warstwa na drewnie może znacznie zmniejszyć zużycie drogiego lakieru lub farby.

Drewno jest najbardziej podatne na efekty zewnętrzne. Pod wpływem czynników zewnętrznych pojawiają się pasożyty i grzyby. Tu przyjdzie z pomocą impregnat o działaniu antyseptycznym. Nie pozwoli wilgoci dostać się do drewna i zachowa swoje właściwości przez długi czas.
Związki silikonowo-akrylowe mają wysokie właściwości hydrofobowe. Zagruntowana powierzchnia charakteryzuje się stabilnym poziomem wilgotności, niezależnie od wskaźnika wilgotności w środowisku.

Impregnat powłokotwórczy bezbarwny

Po przygotowaniu powierzchni drewna można zastosować impregnat powłokotwórczy bezbarwny, który będzie także pełnił funkcję dekoracyjną i ochronną. Taki rodzaj zabezpieczenia zawiera w swoim składzie teflon, czyli niezmywalną ochronę i gwarantuje podkreślenie pięknego usłojenia drewna. Impregnat powłokotwórczy bezbarwny nie zawiera barwników i lepiej wnika w materiał, chroniąc drewno przed sinizną, grzybami, pleśnią i owadami.

Jaki impregnat do mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe wymagają zabezpieczenia przed działaniem warunków środowiskowych. Jeżeli drewno jest jeszcze surowe należy najpierw użyć impregnatu gruntującego do drewna, który ochroni materiał przed atakiem grzybów, pleśni, owadów. Kolejnym krokiem jest nałożenie impregnatu powłokotwórczego bezbarwnego, który podkreśli walory drewna i zabezpieczy je przed kolejnym krokiem, czyli nakładaniem impregnatów kolorowych. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnat-gruntujacy-powlokotworczy-czy-ogrodowy-roznice-w-zastosowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
4 × 1 =