Jakie kolory wybrać do pokoju przedszkolaka? Inspiracje i wskazówki

Kolory ścian w pokoju przedszkolaka mają duże znaczenie. Nie tylko wpływają na jego samopoczucie i zachowanie, mogą być również dobrym materiałem do rozwoju artystycznych umiejętności. Zwracając uwagę na te czynniki, należy dobierać kolory farby z ostrożnością. To właśnie w swoim pokoju dziecko będzie spędzać dużo czasu, dlatego należy dopasować kolory ścian w pokoju przedszkolaka również do jego charakteru i upodobań.

Czym kierować się, wybierając kolory do pokoju przedszkolaka?

Aby wybrać odpowiednie kolory ścian do pokoju dziecka, należy się kierować kształtem i rozmiarem pokoju oraz ułożeniem mebli i innego wyposażenia wnętrza. Do jasnego pokoju najlepiej wybierać równie jasne kolory farby, jak miętowy czy jasny niebieski. Podobnie wygląda sprawa z wyborem koloru farby do małego pokoju – jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń, dodatkowo oświetlając całe wnętrze pokoju przedszkolaka. Aby zachować kontrast, dobrze jest łączyć jasne odcienie z ciemnymi – np. malując główną ścianę pokoju na ciemniejszy, pasujący do jasnego, wybranego przez nas odcienia farby. Dopasowane w ten sposób kolory farby będą dopełniały się, tworząc piękny, nowoczesny efekt.

Oprócz samym wyglądem pokoju warto kierować się również zdaniem dziecka – to właśnie ono będzie spędzało w tym pokoju najwięcej czasu, dobrze więc dopasować kolory tak, aby przedszkolak mógł czuć się w pomieszczeniu swobodnie. Najczęściej wybieranymi przez dzieci kolorami farb do pokoju są:

  • żółty
  • niebieski
  • zielony
  • różowy
  • pomarańczowy
  • fioletowy

Nowoczesność i styl – czyli połączenie bieli i szarości

Nikt nie powiedział, że pokój dziecka nie może być jednocześnie nowoczesny i stylowy! Hitem ostatniego sezonu jest malowanie ścian w pokoju przedszkolaka na przygaszone kolory, takie jak np. biel i szarość. Taki pokój, utrzymany w spokojnej kolorystyce pozwoli dziecku na wyciszenie i spokój. Aby pokój nie wydawał się dla dziecka nudny, warto postawić na kolorowe dodatki – meble, kwiaty czy ramki na zdjęcia, powieszone na ścianie dodadzą uroku całemu pomieszczeniu.

Meble i dodatki do pokoju przedszkolaka – pomysły i inspiracje

Idealnym dopełnieniem pokoju będą odpowiednio dobrane meble i dodatki. Do małego, jasnego pokoju dobrze jest dobrać ciemne, drewniane meble – pozwolą one na utrzymanie kontrastu, jednocześnie wprowadzając do pokoju trochę naturalnego efektu. Aby urozmaicić wygląd pomieszczenia, dobrze jest powiesić w nim kolorowe plakaty czy np. wstęgi lub wiszące linki, do których dziecko może przyczepiać karteczki. Takie dodatki do pokoju przedszkolaka pozwolą na rozwijanie w dziecku zmysłów artystycznych, jednocześnie sprawią, że dziecko poczuje więź z pokojem i będzie czuło się w nim swobodnie.

Dobrym pomysłem będzie zadbanie o kącik zabaw dla dziecka – warto ustawić w nim stolik i krzesełko, małą pufę oraz pojemnik z zabawkami. Przedszkolak na pewno doceni taki gest, a taki kącik stanie się jego ulubionym miejscem w całym domu

Wybór farby – o czym warto pamiętać

Wybierając farbę do pomalowania ścian w pokoju przedszkolaka, warto zadbać o to, by była ona bezpieczna oraz trwała. Farba nie może wydzielać szkodliwych substancji, tak bardzo niebezpiecznych dla małego dziecka. Dobrym wyborem będą farby lateksowe, bezpieczne i jednocześnie odporne na wszelkie zabrudzenia.

Pokój przedszkolaka jest najważniejszym miejscem dla dziecka. Warto zadbać o jego odpowiedni wygląd, aby dziecko czuło się w nim swobodnie.

 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/kolory-scian-w-pokoju-przedszkolaka-sprzyjajace-nauce-i-zabawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
30 × 5 =