Jakich materiałów użyć do obudowania kominka?

Jeśli mamy w planach obudowanie kominka, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jaki materiał wybrać do tych celów. Obecnie jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych, są płyty kartonowo-gipsowe. Po ich zastosowaniu, zyskuje się bowiem spore możliwości aranżacyjne. Jeśli jednak chcemy w pełni skorzystać z ich możliwości, to wszystko musi zostać oczywiście odpowiednio położone.

Obudowa kominka – kwestie bezpieczeństwa 

Wiele osób rezygnuje z tego, aby posiadać w swoim domu kominek. Mają na to wpływ przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, kominki błędnie uznaje się za potencjalnie niebezpieczne. Jeśli są one bowiem wykonana naprawdę dobrze, wówczas nic nie powinno się stać. Wykonując taką obudowę, również wszystko musimy zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną. Pracujący wkład kominkowy, może nagrzać się nawet do temperatury 400 stopni. To niezwykle wysoka temperatura i jeśli nie ma odpowiednich zabezpieczeń, wówczas faktycznie mogłoby to skończyć się pożarem. Dlatego należy wykorzystać materiały, które będą niepalne i w pełni bezpieczne.

Bardzo ważna jest kwestia samego odprowadzania ciepła. Obudowa musi zostać wykonana porządnie, ale zdecydowanie nie powinna być ona przesadnie szczelna, szczególnie od dołu. Górna część okapu musi być odpowiednio nacięta i dzięki temu powstają otwory, w których można później zamontować odpowiednie kratki. One również muszą być wykonane z niepalnych materiałów. Można wybrać aluminium lub też stal. Przez taki kratki, w pewnej części odprowadzane jest ciepłe powietrze, które w trakcie pracy kominka się wydziela.

Istotne jest także to, aby tylna ściana kominka, była dobrze odizolowana pod względem termicznym oraz samej obudowy. Najlepiej w tym celu wykorzystać po prostu płytę mineralną z wełny skalnej, o grubości minimum 25 cm. Do wełny później przytwierdza się ekran aluminiowy, który ma za zadanie kierować ciepło do wnętrza obudowy takiego kominka.

Jak odpowiednio wykonać obudowę?

Bez wątpienia jak największą ilość prac w naszym domu czy też mieszkaniu, chcemy wykonać po prostu sami. W tym wypadku obudowę także można wykonać samodzielnie, ale nie można zapominać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Na samym początku trzeba dokonać po prostu pomiarów i zaznaczyć gdzie dokładnie ma przebiegać konstrukcja obudowy. Później natomiast możemy zająć się już docięciem profili UW i przywiercić je do podłogi. Montuje się takie profile na stalowych kołkach.

Później wyznacza się miejsce, w których mają przebiegać profilne UW na suficie. Trzeba również przyciąć pozostałe pionowe profile i wspomnianą już wcześniej płytę mineralną, pełniącą rolę izolacji. Początkowo musimy zamocować pionowe profile tylne, a dopiero później można zabrać się za konstrukcję pionową CW. 

Dookoła fasady wkładu kominkowego, trzeba zamontować pionowe profile CW i profile UW, Należy również wyizolować ścianki boczne i wykona izolację frontową. Gdy skończy się ten etap, wtedy można zabierać się już za docinanie płyt gk.

Tak jak zostało to już wyżej wspomniane, nie można zapominać o wycięciu otworów, w których znajdować się będą kratki wlotowe i wylotowe. Takie otwory wycina się w obrębie jednej płyty, nie można wycinać ich przykładowo na łączeniu.

Następnie przechodzi się do montażu płyty bocznych oraz frontowych. Na samym końcu szpachluje się natomiast dokładnie wszelkie łączenia płyt. Najlepiej w takich łączeniach zatopić taśmę z włókna szklanego, a w rogach zastosować kątowniki. Gdy szpachla zostanie już prawidłowo nałożona, później powierzchnię można pomalować. 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *