półka ścienna drewniana

Jak wykonać regały ścienne i jak je zamontować?

Samodzielne wykonanie i montaż półki lub regału ściennego jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy nie tylko zaoszczędzić sporo przestrzeni w salonie lub sypialni, ale także zyskać intrygujący element dekoracyjny. Wykorzystanie ścian to doskonały sposób zarówno na przechowywanie niezbędnych przedmiotów, jak i ustawianie na nich różnych dekoracji i pamiątek. Istnieje wiele rodzajów półek, które można montować na liczne sposoby. Zanim więc przystąpisz do wykonania własnego regału ściennego, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pomogą ci w osiągnięciu celu.

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić przed rozpoczęciem pracy, jest przeznaczenie półki. Od tego w znacznej mierze zależy jej wielkość oraz sposób montowania. Półkę można zainstalować na przykład za pomocą wsporników kątowych w kształcie litery L, które powinny być dobrane do wystroju wnętrza. Jeśli zaś nie chcemy, by elementy techniczne były widoczne, możemy zdecydować się na kołki rozporowe albo wkręty. Dzięki temu półka będzie ładnie się prezentowała. Montowanie należy rozpocząć od wyznaczenia wysokości, a następnie określenia rozstawu otworów montażowych. Warto wspomagać się tutaj ołówkiem oraz poziomicą, która pomoże nam sprawdzić, czy oba końce półki znajdują się na tym samym poziomie. Następnie montujemy uchwyty i przystępujemy do wiercenia otworów.

 

półki ścienne

 

Pamiętaj, że średnicę wiertła należy dobrać do średnicy kołka rozporowego, a rodzaj wiertarki ? do typu materiału, w którym wiercimy (jeśli ściana jest wykonana z twardego betonu, być może konieczne będzie użycie wiertarki udarowej). Po włożeniu kołków możemy przystąpić do przykręcenia uchwytów za pomocą stosownego narzędzia. Na koniec zakładamy półkę na trzpienie montażowe i dociskamy ją do ściany, tak, aby dokładnie przylegała do niej na całej długości. Podczas montażu półki niezbędna może okazać się pomoc drugiej osoby, dlatego warto wcześniej zwrócić się do znajomego, który mógłby nam ułatwić przeprowadzenie tej czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
8 × 1 =