nowoczesne elewacje

Jak wybrać kolor elewacji do małego domu – porady eksperta

Mały dom może wyglądać pięknie i dobrze komponować się z otoczeniem. Wystarczy zadbać o estetyczne wykończenie jego elewacji. Zasadniczo kolory dobiera się tu do barwy dachu, kształtu i wysokości budynku. Nie bez znaczenia jest również sąsiadujący z nim krajobraz. Jak wybierać elewacje małych domów jednorodzinnych?

Elewacje małych domów parterowych

Domy parterowe często mają prostą bryłę i dwuspadowy dach. Ich ściany w przeważającej części pokrywają stonowane kolory, takie jak biel, ecru, jasny odcień szarości czy brązu. Elewacje małych domów parterowych pokrywane są raczej jasnymi farbami. Dzięki temu budynki o ograniczonej powierzchni wydają się większe. A zastosowanie jasnego koloru pozwala wyróżnić je na tle zieleni ogrodu, co także poprawia wygląd posesji. Niską zabudowę można jednak nieco urozmaicić. Najprostszym zabiegiem jest tu wykorzystanie innego materiału do pokreślenia wnęk okiennych. Na tle jasnej ściany pięknie prezentują się również ciemniejsze okiennice. Mały dom pomalowany na jeden kolor będzie się wydawał nudny. Efekt poprawi natomiast włączenie do elewacji innych odcieni, materiałów i faktur. Jeżeli budynek jest bardzo niski, w jego rogach dodawane są pionowe akcenty, na przykład z cegły ozdobnej. W ten sposób dom wyda się nieco wyższy.

Jaka powinna być elewacja małych domów?

O ile wielkość i kształt domu muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a przynajmniej zostać zaakceptowane przez urzędników, w kwestii zastosowanych kolorów inwestor ma pełną swobodę. Elewacja małych domów może być zatem krzykliwie zielona czy niebieska. Może, co jednak nie znaczy, że powinna taka być. Po pierwsze dlatego, że oryginalność ociera się tu o śmieszność. I na pewno wywoła niezadowolenie wśród sąsiadów. Klasyczna elegancja to natomiast sprawdzona droga do stworzenia efektu przyjemnego dla oka. Nowoczesne elewacje małych domów nie muszą szokować. Ważne jest, by wpisywały się w charakter danego budynku oraz wygląd jego otoczenia. Jeżeli właściciela kusi skorzystanie z nieco bardziej dynamicznego koloru, można go zastosować jako niewielki dodatek. Takie patenty są chętnie stosowane zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Małe domy także na tym zyskają, o ile wykorzysta się poziome linie do wydłużenia krótkich ścian oraz pionowe akcenty jako sposób na optyczne podwyższenie domu. Bardziej wymyślnych rozwiązań lepiej nie stosować w elewacji. Udane projekty to te bazujące na harmonii, podkreśleniu atutów budynku i zniwelowaniu jego ewentualnych wad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
16 − 3 =