Jak usunąć brud ze ściany?

Ślady butów, kredek i tłuste plamy na ścianie… Jak temu zaradzić? Oto krótki poradnik, który pomoże ci usunąć brud ze ściany.

Najważniejszy jest czas

W przypadku nawierzchni trudnych do czyszczenia, takich jak ściany, najważniejszy jest czas reakcji. Im szybciej podejmiemy działanie, tym skuteczniej pozbędziemy się brudu, dlatego nie warto odkładać czyszczenia ściany w nieskończoność. Natychmiastowe pozbycie się tłustej plamy zagwarantuje, że nie przebije się przez nową farbę podczas kolejnego malowania. Należy również wziąć pod uwagę, że ściany można myć najwcześniej po dwóch tygodniach od nałożenia farby.

Wybierz środek czyszczący

W zależności od rodzaju brudu, wybierzemy inny środek czyszczący dla nawierzchni. Większość plam bez trudu znika pod wpływem mydła lub płynu do naczyń rozcieńczonego z wodą. Niewielkie ślady kredek (również świecowych) czy butów z powodzeniem usuniemy dzięki zwykłej gumce do mazania. Trudniejsze plamy, szczególnie od tłuszczu, będą wymagały zastosowania silniejszych środków, takich jak ocet lub soda oczyszczona, które zwykle rozcieńcza się w proporcji – 1 łyżka stołowa na 1 szklankę wody. Jeśli nie lubimy stosować domowych sposobów i chcemy mieć pewność, że plama zejdzie, najlepiej sprawdzi się tanie oraz niezawodne mydło malarskie, które nadaje się również do usuwania brudu z sadzy, tytoniu, a także jest dobrym środkiem w walce z grzybem na ścianie.

Przydatne informacje na temat mydła malarskiego znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/mydlo-malarskie-do-czego-sluzy-i-jak-go-uzywac Jego użycie jest bardzo proste, jednak wymaga skorzystania z pędzla ławkowca. Podczas wyboru środka czyszczącego, pamiętajmy, żeby wystrzegać się detergentów oraz alkoholu, który może negatywnie reagować z chemicznym składem farby.

Przygotuj się

Przed myciem ścian najlepiej przygotować dwa wiadra (pierwsze z czystą wodą do wyżynania gąbki, natomiast drugie z roztworem rozcieńczonym w ciepłej wodzie), gąbkę, ręcznik z miękkich włókien oraz ręcznik papierowy do wytarcia wilgotnej ściany. Może się zdarzyć, że takie przygotowanie okaże się zbędne, ponieważ niektóre rodzaje brudu jesteśmy w stanie usunąć znacznie prostszymi sposobami, na przykład przy pomocy gumki szkolnej.

Do dzieła!

Plamę należy myć pianą, którą nanosi się nawierzchnię delikatnie przecierając ścianę ruchem od góry do dołu. Należy pamiętać, że farby kolorowe oraz matowe są mniej odporne na mycie i łatwiej się ścierają, dlatego w żadnym wypadku nie szorujemy ściany, żeby uniknąć rozmazania brudu na jeszcze większej powierzchni. Następnie pozbywamy się plany czystą wodą. Nadmiar wilgoci lub przypadkowe zacieki wysuszamy za pomocą ręczników. Wyjątkowo silne zabrudzenia należy dodatkowo odświeżyć dzięki specjalnej farbie do plam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
19 − 2 =