Jak ukryć karnisz korzystając z płyt kartonowo-gipsowych?

Praktycznie w każdym domu lub też mieszkaniu, można zobaczyć karnisze oraz szyny sufitowe. Każdemu bowiem zależy na prywatności w jego własnym domu, dlatego też staramy się zakrywać okna przy pomocy firan lub też zasłon. Jednak szyny mogą wyglądać mało estetycznie, szczególnie jeśli mamy z nimi do czynienia w salonie, czyli pomieszczeniu typowo nastawionym na podejmowanie gości. Jak ukryć karnisz lub szynę? Czy są rozwiązania, które nam to ułatwią?

Ukrywanie szyny karniszowej przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych

Jak schować karnisz w suficie, jak go obudować? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź na nie nie jest jednak aż tak trudna, jak mogłoby nam się wydawać. Rozwiązaniem, które warto zastosować w swoim domu, jest bez wątpienia obudowa karnisza z płyty gipsowej.

Jak taką obudowę można wykonać? Na samym początku należy zająć się płytą i odpowiednio ją dociąć. Oczywiście jej rozmiar powinien być dopasowany do tego w jak wysokim pomieszczeniu ma być ona zastosowana oraz jaka jest odległość od sufitu, do okna. Sami musimy zatem dokonać niezbędnych pomiarów i zdecydować, jaka szerokość będzie najodpowiedniejsza. Gdy płyta jest już docięta, wówczas trzeba ją zamontować do ściany. Wszystko wykonuje się w oparciu o profile aluminiowe, następnie wszystko trzeba zaszpachlować i pomalować. Wybór farby to już kwestia indywidualna. W kamienicach często na takich fragmentach płyt układa się dekory, a w nowoczesnych pomieszczeniach pozostawia się je w bardziej surowej wersji. Płyty kartonowo-gipsowe są solidne i wytrzymałe, dlatego maskowanie tego typu jest obecnie bardzo polecane.

Płyta po docięciu powinna zasłaniać karnisz oraz górną część zasłon, przykładowo przelotki. Na pewno nie może utrudniać otwierania okna oraz odsłaniania zasłon. Nad tym zatem wcześniej też należałoby się zastanowić.

Jeśli jednak nie chcemy docinać płyt, nie umiemy tego lub też po prostu nie mamy na to czasu, to możemy skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku. Takim rozwiązaniem jest chociażby maskownica wykonana z płyt kartonowo-gipsowych, z styropianowym wypełnieniem. Tutaj mamy już do czynienia z przyciętą maskownicą, posiada ona również wyprofilowanie.

Gotowa maskownica jest w stanie znacznie skrócić czas naszej pracy, nawet o 80%. Sam montaż jest natomiast bardzo prosty i jesteśmy w stanie wykonać go samodzielnie. Na samym początku wyznacza się miejsce, gdzie ma zostać zamontowana maskownica. W zestawach są specjalne blaszki, które montuje się do sufitu, osłonę osadza się na tych blaszkach, a na krawędź płyty trzeba wcześniej nałożyć także klej montażowy. Osłonę przykręca się także na kołki. Wykończenie natomiast to po prostu pomalowanie przy pomocy dowolnej farby.

Korzystanie z listew maskujących

Jeśli płyty kartonowo-gipsowe z jakiegoś względu nie do końca nam odpowiadają, to możemy zdecydować się na skorzystanie z listew maskujących. Są one wykonywane z dwóch materiałów, a mianowicie z polistyrenu oraz poliuretanu. Są one dostępne w kształcie litery L i bardzo lekkie, dzięki czemu ich montaż przebiega naprawdę sprawnie. Przykleja się je do sufitu specjalnym klejem montażowym, a następnie maluje. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, wykazują się dużą odpornością na pęknięcia, ale jednocześnie są również elastyczne. Można je zatem łatwo dopasować do różnych powierzchni. Wiele takich listew jest również dostosowanych do tego, aby zamontować na nich oświetlenie LED, bardzo popularne ostatnimi czas.

Na rynku dostępne są listwy bardzo klasyczne, ale również i te dekoracyjne, posiadające chociażby frezy.

 

Więcej inspiracji znajdziesz na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-ukryc-karnisz-oslona-karnisza-z-plyt-kartonowogipsowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *