Jak rozświetlić ciemną kuchnię?

Niewielkie i ciemne pomieszczenia zawsze przysparzają problemów związanych z ich aranżacją. Kuchnia jest miejscem szczególnie problematycznym ? to właśnie tam spotykamy się z rodziną na wspólnych posiłkach, a także spędzamy sporo czasu na ich przygotowywaniu. Ważne jest więc to, aby była ona możliwie jasna, przytulna i wygodna w użytkowaniu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy jej aura nie sprzyja spędzania w niej dużej ilości czasu? Z pomocą przychodzi parę sztuczek, które warto poznać i wykorzystać. Przede wszystkim, jeżeli kuchnia nie jest dobrze oświetlona, unikaj dodatkowego zasłaniania okien. Zamiast ciężkich zasłon najlepiej będzie wybrać delikatne firanki sięgające do połowy okna albo lekkie żaluzje, które pozwolą sprawnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Zwróć również uwagę na dobór barw ? jeżeli kuchnia jest ciemna, zdecyduj się na możliwie jasne kolory ścian oraz mebli. Dobrze sprawdzą się tutaj biel oraz wszelkie pastelowe odcienie. Wybierając farbę, warto zdecydować się na formułę z drobinkami odbijającymi światło ? pozwoli to na znacznie lepsze doświetlenie pomieszczenia. Wybierz również jasne szafki, które sprawią, że będzie ono wyglądało na bardziej przestronne i pogodne. Jeśli w kuchni znajdują się jakieś wyjątkowo ciemne kąty, umieść w nich niektóre meble albo sprzęty, takie jak na przykład zmywarka do naczyń oraz kosz na śmieci. Lepiej oświetlone punkty lepiej jest przeznaczyć na stół lub blaty kuchenne, na których będziesz przygotowywać posiłki. Warto tutaj również postawić na minimalizm i pozbyć się wszystkich elementów, które zagracają pomieszczenie ? wówczas wyda się ono nieco jaśniejsze i bardziej przestronne.

 

oświetlenie kuchni - ciemno

 

W rozjaśnianiu kuchni istotne jest również zadbanie o szczegóły, takie jak na przykład framugi drzwi oraz okien ? jeśli są ciemne, warto przemalować je na biały kolor. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie sztuczne ? najlepiej zdecydować się na punktowe, gdyż pozwoli ono na dobre doświetlenie wszystkich, nawet najciemniejszych kątów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *