Jak przygotowuje się podłoże przed kładzeniem płytek?

Kładzenie płytek nie jest łatwym zadaniem ale ze względu na to jak wiele może wygenerować oszczędności samodzielna praca, sporo osób się na to decyduje. Jeśli zamierzamy przystąpić do takiego zadania to powinniśmy mieć świadomość tego, jak niezwykle istotne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża pod płytki. To od niego wszystko zależy ponieważ jeśli nie jest położone dobrze, wówczas płytki po jakimś czasie mogą odpaść i ostatecznie poniesiemy spore koszty. 

W jaki sposób ocenia się stan podłoża?

Stan podłoża ocenia się przede wszystkim pod względem jego stabilności oraz tego, czy jest ono równe. Na podłożu betonowym czy też na tynku, niejednokrotnie możemy spotkać się z jakimiś ubytkami. Czasem są to małe szpary, a innym razem spore dziury. Szpary jesteśmy w stanie dobrze wyrównać przy pomocy zwykłego kleju do klejenia płytek. Natomiast większe wgłębienia warto wyrównać już przy pomocy masy naprawczej, która sprawi, że stanie się ono naprawdę trwałe oraz wytrzymałe.

Kolejna kwestia to natomiast stabilność podłoża. Płytki kładziemy zazwyczaj na beton, czyli na podłogę oraz na powierzchnię otynkowaną, jaką jest ściana. Bardzo ważne jest to aby materiały, na które mamy zamiar nanosić płytki, były w dobrym stanie i były w pełni zawiązane. Co to dokładnie oznacza? Muszą być suche. Jeśli chodzi o wylewki betonowe, które są świeże, powinniśmy pozwolić im schnąć przez minimum 3 miesiące. Tynki natomiast wymagają 4 tygodni lub więcej na odpowiednie wyschnięcie. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre podłoża z wierzchu mogą wyglądać na stabilne, ale w środku ich stan pozostawia naprawdę sporo do życzenia. Dlatego też ścianę powinniśmy opukać trzonkiem i zobaczyć, czy dochodzą z głębi niej jakieś puste odgłosy. Jeśli tak, wówczas konieczne jest zerwanie starych tynków i położenie nowych. W momencie gdybyśmy na taką ścianę położyli ciężkie płytki, jej stabilność na pewno uległaby znacznemu pogorszeniu.

Gdy już te kwestie zostaną przez nas sprawdzone, wówczas należy całe podłoże dokładnie oczyścić. Na pewno znajduje się na nim jakiś kurz lun fragmenty starych zapraw. W sytuacji gdy jest ono pokryte tłustymi plamami, warto potraktować je mydłem malarskim. Kładzenie nowych powłok na tłustą powierzchnię grozi bowiem tym, że niestety płytki po jakimś czasie odpadną. Po zastosowaniu mydła, później powierzchnię należy dokładnie zmyć przy pomocy czystej wody. 

Czy powierzchnię pod płytki powinno się zagruntować?

Nim położymy płytki na konkretne podłoże, warto sprawdzić jego chłonność. Gdy wylejemy wodę możemy zobaczyć, w jak szybkim tempie się ona wchłania. Chłonność nie powinna być w tym przypadku zbyt duża, ponieważ to wpływa negatywnie na kładzenie płytek. Nawet jeśli nie chcemy wykonywać takiego testu, to na pewno warto zdecydować się na zagruntowanie podłoża pod płytki. Grunt jest preparatem, który przede wszystkim wpływa na bardzo dobrą przyczepność płytek, ale nie tylko. Dzięki niemu podłoże staje się wzmocnione, nie wnika aż tak mocno wilgoć, klej lepiej się przyczepie. Gruntowanie nie jest długim procesem, a tym bardziej kosztownym. Warto zatem zwrócić na nie swoją uwagę.

Najczęściej płytki kładziemy w łazience, kuchni czy też domowej pralni. Są to pomieszczenia, w których zazwyczaj jest podwyższona wilgotność. W takiej sytuacji na pewno warto zastosować jeszcze specjalną izolację podpłytkową, która będzie w stanie skutecznie ochronić nas przed penetracją wody. Gdyby bowiem do niej doszło, wówczas nasze płytki w krótkim czasie by zaczęły odpadać.

Przeczytaj więcej o płytach GK na blogu

https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przygotowanie-podloza-przed-ukladaniem-plytek-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *