Jak pozbyć się pleśni z powierzchni drewna?

Drewno jest materiałem dość solidnym i naprawdę bardzo wytrzymałym. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie posiada ono odpowiedniego zabezpieczenia, to może pojawić się na nim z czasem pleśń. Głównie dotyczy to drewnianych mebli ogrodowych oraz tych, które mamy na tarasie. Są one bowiem narażone na oddziaływanie na nie szkodliwych warunków atmosferycznych. We wnętrzach rzadko pleśń wchodzi na meble choć takie sytuacje również się zdarzają, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wilgotnymi pomieszczeniami, które nie są wietrzone oraz ogrzewane. Czy gdy pleń zaatakuje drewno, to czy jest jeszcze jakaś szansa na to aby je uratować? Zdecydowanie tak.

Jak usunąć niewielkie plamy pleśni?

Oczywiście na samym początku trzeba dobrze ocenić stan takiego drewna. Czasem pleśń zdążyła zaatakować je już tak mocno, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie go uratować. Konieczna w takiej sytuacji jest wymiana dużych kawałków drewna i pojedynczych elementów. Dlatego niekiedy lepszym rozwiązaniem, jest po prostu zakup zupełnie nowych mebli.

Nie zawsze jednak pleśń jest na tyle mocno zaawansowana, że nie moglibyśmy jej usunąć jakimiś mało inwazyjnymi sposobami. Najprostsze jest odgrzybianie drewna za pomocą specjalnych środków grzybobójczych. Warto stosować się podczas ich aplikacji po prostu do tego, co zapisał sam producent. Najczęściej wystarczy nałożyć odrobinę takiego środka na powierzchnię drewna i następnie po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu, zetrzeć wszystko przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Duża ilość pleśni w drewnie – co zrobić?

Jeśli drewno nie jest jeszcze całkowicie spleśniałe, wówczas jak najbardziej także można je uratować. W tym wypadku jednak zwykłe środki grzybobójcze na pewno nie będą odpowiednio skuteczne. Jednym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zeszlifowanie drewna lub też starcie go do momentu, gdzie nie występuje już pleśń. Czasem można być to dość czasochłonna praca w zależności od tego, jak głęboko zawędrowała już taka pleśń. Oczywiście takiego drewna nie można później zostawić w odsłoniętej postaci. Trzeba je odpowiednio uzupełnić za pomocą specjalnych mas szpachlowych, które służą łataniu drewna. Po ich nałożeniu wszystko trzeba natomiast odpowiednio wyrównać, aby wyglądało podobnie do wcześniejszego stanu.

Takie odsłonięte miejsca powinna zostać także zabezpieczone preparatami do drewna. Na rynku jest ich naprawdę całkiem sporo jednak warto skupić się przede wszystkim na tych, które są polecane oraz rekomendowane.

Oczywiście kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewna przed tym, aby pleśń nie pojawiła się w przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że za jakiś czas znów będziemy mieć do czynienia z pleśnią. Wiele takich środków chroni przed pleśnią oraz biokorozją. Na powierzchni drewna tworzą one świetną powłokę, która jest elastyczna i kurczy się oraz rozciąga w zależności od panującej na zewnątrz pogody. Takie środki są w stanie zapewnić ochronę nawet na kilka lat ale trzeba pilnować by ponownie je nakładać w odpowiednich odstępach czasu.
Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-usunac-grzyb-ze-scian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *