Jak poradzić sobie z grzybem na ścianie?

Grzyb na ścianie jest nie tylko nieestetyczny, ale również wywołuje reakcje alergiczne i ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto pozbyć się go jak najszybciej. Oto krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak pozbyć się niechcianego gościa z domu.

Wstępna ocena problemu

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie źródła problemu, a więc sprawdzenie, w jaki sposób grzyb mógł pojawić się na ścianie. Przyczyn może być kilka: zła izolacja termiczna, w tym tzw. mostki termiczne, słaba wentylacja, wcześniejsze zalania, czy przenikanie wilgoci z gruntu. Usunięcie źródeł pojawienia się grzyba na ścianie, na przykład poprzez rozszczelnienie okien, regularne wietrzenie pomieszczenia lub osuszenie ścian, pozwoli zapobiec jego nawrotom. Warto określić również rodzaj grzyba, który występuje na naszej ścianie: może być to zwyczajna pleśń (tworzy zielony, czarny, żółty, albo rdzawy nalot), bądź grzyb domowy uwidaczniający się pod postacią dużych narośli, sznurów, a nawet całych owocników. Niezależnie od tego, który z grzybów zauważymy na naszej ścianie, kluczowa będzie szybka reakcja i nie zwlekanie z pozbyciem się zagrożenia.

Usuwanie grzyba ze ściany

W zależności od stopnia zaawansowania rozwoju grzyba na ścianie, pozbycie się go może być proste lub wprost przeciwnie – bardzo trudne. Jeśli zauważymy niewielki nalot z pleśni, należy wstępnie usunąć grzyba przy pomocy szczotki z twardym włosiem, a następnie przemyć wodą. Po osuszeniu ściany trzeba zastosować środek grzybobójczy, nakładając kilka warstw preparatu na zagrzybione miejsce. W przypadku ścian pokrytych podłożem gipsowym, zlikwidowanie pleśni warto wykonać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w poradniku “Jak pozbyć się grzyba na ścianie gipsowej?”. Jeśli grzyb bardzo mocno wniknął w ścianę, konieczne będzie skucie tynku w miejscach, gdzie pojawił się nalot oraz parokrotne nałożenie środka grzybobójczego. Po wyschnięciu i położeniu nowej warstwy tynku, warto pomalować ścianę specjalną farbą biostatyczną, która ochroni przed ponownym pojawianiem się drobnoustrojów. Należy pamiętać, że środki grzybobójcze są szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i zwierząt, dlatego trzeba zadbać o odpowiedni ubiór ochronny oraz dokładne przewietrzenie pomieszczenia przed jego użytkowaniem. Warto również zapoznać się z treścią etykiety znajdującej się na produkcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *