Jak polakierować drewnianą podłogę? Poradnik

Dzięki lakierowaniu drewniana podłoga zyskuje piękną, nasyconą kolorem nawierzchnię, a także jest zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak brud, wilgoć, drobnoustroje oraz promieniowanie UV. W jaki sposób to zrobić? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Wybór lakieru

Zanim rozpoczniemy prace przygotowawcze, musimy zastanowić się nad wyborem lakieru. W tym celu należy przeprowadzić ocenę podłogi pod kątem rodzaju drewna, a także częstotliwości i sposobu jej użytkowania. Do pomieszczeń o niskim stopniu eksploracji, takich jak sypialnia, najlepsze będą lakiery wodorozcieńczalne, które szybko wysychają oraz nie wydzielają intensywnego zapachu. Lakiery alkidowo-uretanowane dobrze sprawdzą się we wnętrzach mieszkalnych (salon, prywatny gabinet), natomiast lakiery poliuretanowe dzięki swojej wytrzymałości są stosowane głównie do zabezpieczenia nawierzchni o wysokim stopniu użytkowania, na przykład parkietu lub tarasu. Jeśli podłoga jest stara lub została wykonana z drewna egzotycznego, niezbędne będzie użycie specjalnego lakieru podkładowego, który zapobiega pojawianiu się przebarwień nawierzchni (szczególnie ciemnieniu drewna).

Przygotowanie drewnianej podłogi do lakierowania

Od dokładności przygotowania nawierzchni będzie zależeć, jaki efekt otrzymamy na samym końcu pracy. Niezbędnym zabiegiem poprzedzającym lakierowanie jest cyklinowanie, czyli szlifowanie podłogi za pomocą specjalnej maszyny. Następnie należy dokładnie odpylić i wypolerować nawierzchnię, żeby nie zostały na nim żadne drobiny. Jeśli pojawiły się jakieś ubytki, można wypełnić je szpachlówką do drewna, a następnie ponownie wygładzić powierzchnię papierem ściernym. W ten sam sposób trzeba przygotować podłogę, która wcześniej była olejowana. Pamiętajmy, żeby przed lakierowaniem osuszyć drewnianą nawierzchnię.

Lakierowanie drewnianej podłogi

Ważnym etapem naszej pracy będzie wybranie odpowiednich narzędzi (pędzla lub wałka), o czym więcej możecie przeczytać w poradniku. Lakierowanie drewnianej podłogi powinno odbywać się w temperaturze wahającej się między 15-25°C. W pierwszej kolejności należy dokładnie wymieszać lakier oraz zapoznać się z opisem znajdującym się na etykiecie opakowania, skąd dowiemy się między innymi o czasie schnięcia preparatu. Następnie nakładamy środek na podłogę wzdłuż słojów drewna, utrzymując równomierne tempo, a także unikając nakładania kolejnych warstw na siebie, dzięki czemu nawierzchnia będzie jednolita i pozbawiona smug. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru, podłogę powinno się zmatowić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego oraz bardzo starannie oczyścić z pyłu (zaleca się stosowanie ścierek antystatycznych). Na sam koniec nakładamy drugą warstwę lakieru przy pomocy wałka i czekamy aż wyschnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
29 − 4 =