Renowacja starych paneli

Jak odnowić stare panele?

Drewniane panele są doskonałym wyborem na wykończenie podłogi w domu. Cechują się przyjemnym dla oka wyglądem i stosunkowo dużą trwałością, nie zmienia to jednak faktu, że także się z czasem zużywają i starzeją. Dzięki postępującej technologii w branży budowlanej jesteśmy jednak w stanie odnawiać stare panele i nadać im ponownie młodego blasku. W tym artykule przedstawię w kilku krokach co zrobić, aby odnowić drewniane podłogi.

Przygotuj się odpowiednie narzędzia!

Nie możemy myśleć, że odnawianie podłóg może być za proste, chociaż w gruncie rzeczy nie ma w tym też nic trudnego. Musimy jednak pamiętać, że niemalże każdy remont wymaga odpowiedniego przygotowania do jego przeprowadzenia. W tym celu musimy opróżnić pomieszczenie, w którym planujemy odnawiać drewniane panele, z mebli, sof i stołów. Konieczne jest także oczyszczenie podłóg z kurzu, zabrudzeń i tłuszczu, aby bez przeszkód przeprowadzić cały proces odnowy. Po tym etapie możemy przejść dalej, czyli do…

…cyklinowania i czyszczenia

Cyklinowanie polega na pozbyciu się starej powłoki nałożonej na drewno. Można to zrobić za pomocą mechanicznej cykliniarki, co jest zdecydowanie najszybszym sposobem. Pierwsze cyklinowanie polega na starciu nie tylko powłoki ale również 1 mm drewna. W przypadku kiedy podłoga drewniana była olejowana przeprowadzamy proces oczyszczania, czyli za pomocą specjalnego środka do czyszczenia podłóg, pozbywamy się zastosowanego oleju. Konieczne jest również wypełnienie wszelkiego rodzaju ubytków, co można zrobić za pomocą odpowiedniej dla drewna masy szpachlowej.

Odmładzanie, czyli lakierownie lub olejowanie

Każda z tych form odnowy drewna ma swoje wady i zalety. Olejowanie warto zastosować wtedy kiedy pod podłogami biegnie ogrzewanie domu, co jest zresztą coraz częściej spotykane. Nowe budownictwo składnia do tego, aby pod podłogami kłaść rury grzewcze, szczególnie zimą jest to niezwykle miłe kiedy po przebudzeniu stajemy na ciepłej podłodze. Dodatkowo olejowanie jest metodą na lata chociaż jest zdecydowanie droższe niż lakierowanie. Lakierowanie za to jest tańsze chociaż trzeba częściej je odnawiać aby utrzymać efekt świeżo położonych paneli.

Podłoga w salonie

Najbardziej konieczne jest zadbanie o podłogę w salonie, czyli pomieszczeniu najczęściej użytkowanym. Nic dziwnego, że najczęściej to właśnie tam panele się zużywają, ścierają i starzeją. Zadbanie o podłogę w salonie jest szczególnie ważne przez wzgląd na walory estetyczne, które są niezwykle ważne szczególnie kiedy zapraszamy gościu. W końcu to zarówno nam i zaproszonym chcemy pokazać swój dobry gust oraz porządek w domu, nie możemy więc pozwolić sobie na zużyte i stare powierzchnie.
Więcej szczegółów o odnawianiu drewnianych paneli znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianej-posadzki-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
2 × 11 =