Jak nakładać gładź gipsową – poradnik

nakładanie gładzi metoda natryskwa

Gładź gipsowa stosowana jest do wykończenia powierzchni murów, ale nie surowych, stropów pokrytych wcześniej tynkiem cementowym, tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsem. Można ją również nakładać na płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo  – włóknowe czy cementowo – włóknowe. Mimo, że gładź gipsowa jako materiał ekologiczny posiada odczyn obojętny, dzięki czemu nie ma dostępu do niej pleśń, to nie zaleca się jej do wykańczania pomieszczeń o wysokiej wilgotności, czyli łazienek, pralni czy suszarni. Pod wpływem stałego działania wilgoci zewnętrzna warstwa może pękać i odchodzić od podłoża.

Gładzie gipsowe jak nakładać?

Gładź gipsowa nakładanie to czynność wymagająca przede wszystkim wprawy i doświadczenia. Najbardziej wymagającą częścią pracy jest wyrównywanie masy, a gwarancją skuteczności odpowiednia jej grubość. Nadmiar masy spowoduje jej pękanie lub odspajanie. Zanim przystąpi się do właściwej pracy należy zadbać o ochronę najbliższych pomieszczeń. W miarę możliwości najlepiej usunąć wszystko z zasięgu oddziaływania gipsu, który jest niezwykle brudzący. Wszystkie przedmioty, które muszą pozostać należy szczelnie przykryć folią, folią zasłonić też okna i wypełnić szczeliny pod drzwiami. Kolejnym etapem pracy jest zdjęcie ze ścian i sufitów grudek tynku a następnie oczyszczenie powierzchni z kurzu i zagruntowanie ich. Jeżeli wiadomo, że podłoże jest bardzo chłonne należy pokryć je specjalnym preparatem zmniejszającym wchłanianie wilgoci, natomiast w przypadku odwrotnym należy pokryć podłoże preparatem zwiększającym przyczepność.

Gładź gipsowa sposób nakładania

Gładź gipsową nakłada się przy pomocy pacy i kielni kątowej. Jej nakładanie najlepiej zacząć od narożników zewnętrznych, by potem przejść do sufitu i ściany. Masę nanosi się pacą i wygładza kielnią. Wprawny pracownik zwykle nakłada jedną warstwę chociaż czasami potrzebne są dwie a nawet trzy. Wówczas pomiędzy nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać ok. 20 minut, jednak nie na tyle, by poprzednia wyschła. Każda z warstw musi być coraz cieńsza i zacierana w sposób prostopadły do poprzedniej. Starannie nałożona gładź nie wymaga szlifowania, ale jeżeli jest to konieczne należy powierzchnię przeszlifować pacą z naciągniętą siatką ścierną, najpierw setką a potem 180. Gładka powierzchnia ściany i sufitu, jeszcze przed malowaniem, powinna zostać zagruntowana, najlepiej zrobić to nie wcześniej niż na drugi dzień po szlifowaniu i przetarciu powierzchni z pyłu. Przed przystąpieniem do malowania należy odczekać kolejną dobę i dopiero wtedy można przystąpić do prac malarskich. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najczestsze-bledy-przy-aplikacji-gladzi-metoda-natryskowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
21 × 18 =