fundamenty pod dom

Jak izolować fundamenty w starym domu?

Przeprowadzenie izolacji fundamentów w starym budynku jest potrzebne zawsze wtedy, gdy nastąpi przenikanie wilgoci do wnętrza budynku. Może to skutkować na przykład pojawieniem się dużej ilości wody w piwnicy lub pleśnieniem ścian w pobliżu styku gruntu z parterem. Przyczyną takich zjawisk może być uszkodzenie istniejącej izolacji lub też zupełny jej brak, co jest często spotykane w starym budownictwie. Jak rozwiązać ten problem? Fundament to bardzo istoty, a wręcz kluczowy element konstrukcji budynku. Ważne jest więc to, aby był odpowiednio zabezpieczony i wyizolowany, gdyż zapewnia stabilność całej budowli. Przenikanie wilgoci do fundamentów może skutkować pleśnieniem ścian, odkładaniem się wody w podpiwniczeniu, zapachem stęchlizny, a nawet zaburzeniem konstrukcji domu.

Woda potrafi przenikać w górę ściany przez pory znajdujące się w cegłach lub pustakach, mimo tego, iż mury nie mają bezpośredniego kontaktu ze źródłem wilgoci. Dlatego właśnie konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji, która zapobiegnie takim zjawiskom. Istnieje co najmniej kilka sposobów na izolowanie starych fundamentów. Pierwszą z nich jest wykonanie zupełnie nowej izolacji, która wiąże się jednak z koniecznością odkopania fundamentów, co jest czasochłonne, drogie i problematyczne. Innym sposobem jest użycie przepony hydrofobowej, czyli specjalnej bariery zapobiegającej przesiąkaniu wody. Wówczas ściany pokrywa się specjalnym preparatem, który powstrzymuje przemieszczanie się wody do górnych partii murów. Wzmacnia on konstrukcję ścian oraz wypełnia ubytki, wnikając je i tworząc nieprzepuszczalną warstwę, blokującą przenikanie wilgoci z gruntu.

 

wylewka betonowa - fundamenty

 

Zastosowanie tej metody wiąże się z koniecznością zerwania tynku, gdyż środek wprowadza się w przygotowane w ten sposób otwory. Po zaaplikowaniu preparatu ubytki się szpachluje, a ścianę pokrywa nowym tynkiem. Tego typu prace najlepiej jest zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu izolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
19 − 13 =