Jak efektownie połączyć kolor podłóg, mebli i ścian?

Kolorystyka jest niezwykle ważnym elementem podczas urządzania domu. Odpowiedni dobór barw pozwala osiągnąć zarówno spokój i harmonię, jak i dodawać energii, inspirować, poprawiać nastrój. Istotne jest więc to, aby nie tylko dobrze dobrać barwy do mieszkania, ale również zadbać o ich efektowne i funkcjonalne połączenia. Jak więc sprawić, by kolorystyka podłogi, mebli oraz ścian ze sobą współgrała i tworzyła jedną, spójną całość? Kolory należy łączyć tak, by jak najlepiej operować światłem i poprawiać proporcje pomieszczenia.

Jasna podłoga z pewnością sprawi, że pokój wyda się większy i bardziej przestronny ? warto więc to wykorzystać. Nie powinna ona mieć tego samego koloru, co meble ? zazwyczaj wybiera się je o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze. Przy wyborze jasnej podłogi warto także wybrać jasną kolorystykę ścian, gdyż da to wrażenie harmonii i nieco otworzy przestrzeń. Do takiego zestawu warto również wybrać jasne meble, gdyż ciemne mogą nienaturalnie odznaczać się na tle jasnej podłogi i ścian. Należy jednak uważać na jednolite, monochromatyczne wnętrza, by uniknąć monotonii ? takie aranżacje warto jest przełamać kolorowymi dodatkami, na przykład wazonami, poduszkami, kocami. Na nieco bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne warto zdecydować się, gdy wybraliśmy właśnie jasną podłogę i ściany ? dzięki temu uda nam się ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru.

 

jasne przytulne pomieszczenie

 

Jeśli jednak wolałbyś uzyskać bardziej delikatny efekt, uważaj na duże kontrasty ? wybierz pastele i wszelkie barwy przełamane bielą lub szarością. Przy jasnych podłogach nie warto natomiast decydować się na białe ściany ? pomieszczenie będzie wówczas wyglądało blado i smętnie. Biel warto zastosować we wnętrzach z ciemną podłogą ? wówczas powstanie ciekawy efekt kontrastu, choć może to stworzyć nieco dostojny i poważny charakter. Dobór barw powinien więc zależeć przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia oraz oczekiwanego efektu ? pozwoli to uniknąć aranżacyjnej gafy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
28 + 21 =