Jak dobrać kolor do elewacji z wykusza – poradnik

elewacja z wykruszu

Wykusz to jeden z bardziej charakterystycznych elementów współczesnego budownictwa. Inwestorzy prywatni chętnie decydują się na tego rodzaju urozmaicenie bryły domu. Dzięki temu wewnątrz zwiększa się powierzchnia użytkowa, a cały obiekt staje się ciekawszy w odbiorze. Jest wiele pomysłów na to, jak ma wyglądać elewacja wykuszu. Warto przytoczyć tu dwie, ścierające się ze sobą koncepcje. Według jednej cały budynek należy wykończyć z zewnątrz w ten sam sposób. Druga sugeruje podkreślenie wykuszu innym kolorem.

Jednolita elewacja domu z wykuszem

Wykusz sam w sobie jest ciekawy i będzie zwracał uwagę, bez względu na to, jak zostanie wykończony. Nawet jeżeli cały budynek pokryje się jednorodną elewacją, dodatkowej części domu nie da się nie zauważyć. Zwłaszcza gdy zostaną tam zamontowane duże przeszklenia. Takie rozwiązanie wybiera spore grono inwestorów. Niektórzy nie zastanawiają się nawet, jak z zewnątrz będzie się prezentował dom z wykuszem elewacja to dla nich problem na przyszłe lata. Wybierają okna znacznych rozmiarów, ponieważ liczą na doświetlenie wnętrz. I mają rację, przy okazji podkreślając wykusz. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy zostanie on pomalowany identycznie jak pozostała część domu. Nie się obok niego przejść obojętnie i na pewno będzie robił pozytywne wrażenie.

Dom z wykuszem elewacja na bazie różnych kolorów

Uwzględnienie wykuszu w projekcie wiąże się z wyższymi kosztami budowy. Skoro już ponosi się taki wydatek, to być może warto jakoś podkreślić tę część domu? Czy dobrym pomysłem będzie wielokolorowa elewacja wykusz zostaje wówczas pomalowany inna farbą lub pokryty materiałem dekoracyjnym. Z pomocą kamienia czy drewna można dodatkowo podkreślić ten architektoniczny ozdobnik. To samo dotyczy produktów do malowania w innym kolorze, choć najczęściej wybierane są te w podobnym odcieniu. Nie trzeba wówczas obawiać się o efekt końcowy. Elewacja domu z wykuszem, gdy ten ostatni jest nieco ciemniejszy od otaczających go ścian, to jeden z popularniejszych patentów. Sprawdza się szczególnie w domach nowoczesnych. Wyrazisty wykusz bardzo się im przydaje, urozmaica bowiem prostą bryłę budynków, typowych współczesnej architekturze. W domach o bardziej rozłożystej, zróżnicowanej formie wykusze są lepiej widoczne. Dlatego nie trzeba ich dodatkowo wyróżniać. Wykusz to praktyczny ozdobnik. W środku oznacza więcej przestrzeni oraz lepsze nasłonecznienie przylegającego do niego wnętrza. Na zewnątrz pełni rolę estetycznego akcentu. Dzięki niemu dom staje się trochę ciekawszy i wyróżnia się na tle podobnych projektów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-pomyslow-na-kolor-wykusza-w-domu-jednorodzinnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
19 + 29 =