zabezpieczenie drewna

Jak dbać o drewno – poradnik

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Każdy na swój sposób stara się, by jego domowa przestrzeń miała duszę, unikalny charakter i po prostu była najlepsza. Dąży się do stworzenia mieszkania, które będzie stanowiło swego rodzaju azyl. Dla wytworzenia takiej atmosfery często wykorzystuje się drewno. Występuje ono niemal w każdym domu oraz ogrodzie i służy za materiał dla zarówno ozdobnych elementów, mebli, jak i wielkopowierzchniowych podłóg, tarasów, a nawet płotów. Jak dbać o drewno w domu i ogrodzie, aby zachować urokliwy i estetyczny wystrój?

Co niszczy drewno?

Najbardziej zagrożone jest drewno, które wystawia się na działanie czynników zewnętrznych. Zmianę struktury i wyglądu tego surowca będą powodowały skrajnie niskie i wysokie temperatury, opady deszczu oraz śniegu, a także promieniowanie UV, czy wilgoć. Co prawda drewno dębowe może zachowywać nienaruszoną strukturę i wygląd przez długi czas w takich warunkach bez konieczności konserwacji, jednak najczęściej stosowanym w budownictwie i wyposażaniu wnętrz jest drewno sosnowe – najtańsze i najsłabsze.

Drewniane ogrodzenia, zewnętrzne schody, meble ogrodowe, balkony, tarasy czy altany. Ich głównym wrogiem będzie woda i ogień. Drewno to materiał o szczególnie wysokiej chłonności. Deszcz, śnieg oraz wilgoć będą sprzyjały gniciu, próchnieniu i rozprzestrzenianiu się grzybów. Z kolei zbyt wysoka temperatura powoduje szarzenie drewna i jego rozkład.

Zabezpieczenie drewna – impregnacja

Sprawdzony zabieg zwłaszcza przy zabezpieczeniu drewna zagrożonego czynnikami zewnętrznymi to impregnacja. Ma ona na celu wzmocnienie struktury drewna, ochronę przed grzybami, sinizną oraz owadami. Ponadto pokrywając drewno impregnatem, redukuje się jego chłonność. Przy nakładaniu warstwy ważne jest, by drewno było suche, wówczas skuteczność zabiegu będzie większa. Nie powinien to być jednak ostateczny krok w zabezpieczeniu drewna.

Czym jeszcze zabezpieczyć drewno?

Po wykonaniu starannej impregnacji można zadbać o drewno przez użycie różnego rodzaju podkładowych i dekoracyjnych preparatów. Warto zdecydować się na cykliczne barwienie, olejowanie i malowanie drewnianych konstrukcji. Będzie to dodatkowa warstwa ochronna dla drewna, a przy okazji można podnieść w ten sposób jego atrakcyjność i nadać mu szlachetności.

Za jedno z tego typu rozwiązań może posłużyć emalia olejno-ftalowa. Przeznaczona jest ona do podkładowego malowania drewna i zwiększa przyczepność powłok nawierzchniowych oraz ujednorodnia malowaną powierzchnię. Następnie można pokusić się o rozwiązanie ochronno-dekoracyjne. Będzie nim lakierobejca, która nie tylko poprawi wygląd drewna, ale też zabezpieczy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i promieniowaniem UV. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewno-przed-wyciekiem-zywicy-i-usunac-slady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
21 × 5 =