Jak dbać o betonowe ogrodzenie – poradnik

Betonowe ogrodzenia cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że są stosunkowo tanie, a także trwałe, wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Aby takie ogrodzenie wytrzymało wiele lat i zachowało swój pierwotny wygląd, należy jednak zadbać o jego odpowiednią pielęgnację.

Czyszczenie i impregnacja ogrodzeń betonowych

Podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za niszczenie elementów betonowych jest woda. To właśnie ona przyczynia się do rozwoju mchów i porostów odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznego zielonego zabarwienia przęseł. Działanie wody może również powodować, że na powierzchni betonu będą pojawiać się trudne do usunięcia białe wykwity solne. Ogrodzenie narażone na długotrwałe działanie wilgoci będzie również mniej odporne na pękanie, zwłaszcza w sezonie zimowym. Wchłonięta woda zamarzając, zwiększa swą objętość, rozsadzając konstrukcję od środka. Aby uniknąć takich problemów, konieczna jest regularna konserwacja ogrodzenia betonowego. Punktem wyjścia jest usunięcie kurzu i innych luźnych nalotów, które zostały naniesione przez wiatr i wodę. Do tego celu najlepiej użyć myjki wysokociśnieniowej. Do czyszczenia można także użyć papieru ściernego o dużej gradacji lub drucianej szczotki. Usuwanie widocznych zacieków najlepiej przeprowadzić za pomocą rozpuszczalnika. Renowacja ogrodzenia betonowego polega również na zastosowaniu impregnatu. Zaimpregnowane przęsła nie będą chłonąć wody, przez co będą mniej narażone na jej niszczące działanie. Impregnaty powierzchniowe po rozrobieniu z wodą w odpowiednich proporcjach nakłada się na beton za pomocą pędzla.

Malowanie betonowego ogrodzenia

Renowacja ogrodzeń betonowych nie jest trudna i może być wykonywana samodzielnie. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu powierzchni można przystąpić do jej pomalowania. Obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele farb przeznaczonych do malowania betonu. Biorąc pod uwagę skład chemiczny, wyróżnia się farby: akrylowe, akrylowo-silikonowe, uretanowo-alkidowe, epoksydowe, a także kauczukowe. Największą popularnością cieszą się produkty akrylowe, które chronią beton przed wodą oraz wysoką temperaturą. Można je więc z powodzeniem stosować do płotów położonych w wilgotnych lub mocno nasłonecznionych miejscach. Największą trwałością charakteryzują się emalie uretanowo-alkidowe, dlatego mogą być stosowane w miejscach szczególnie narażonych na działanie niszczących czynników zewnętrznych. Po wybraniu odpowiedniej farby można przystąpić do malowania. Jeżeli płot ma różnego rodzaju zdobienia i wzory, najlepiej do malowania użyć pędzla, który pozwoli na dokładne dotarcie do wszelkich szczelin i zakamarków. Do renowacji równej i gładkiej powierzchni wygodniej będzie użyć wałka. Aby uzyskać estetyczny wygląd, zaleca się nałożenie przynajmniej dwóch warstw farby w odpowiednich odstępach czasu. W przypadku przestrzegania wymienionych zasad remont ogrodzenia betonowego przebiegnie szybko i sprawnie, a uzyskane rezultaty będą cieszyć oko przez długi czas.

 

Sprawdź więcej w poradniku na https://www.rafil.pl/renowacja-i-konserwacja-ogrodzenia-betonowego-porady-eksperta/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
3 × 17 =