Gładź gipsowa a masa szpachlowa – podstawowe różnice

Dla fachowców rozróżnienie tych dwóch materiałów budowlanych nie stanowi problemu. Mas szpachlowych używają bowiem do tuszowania nierówności, czasami nawet dużych, jak zaklejanie dziur itp., a gładzi gipsowych do nadawania powierzchniom estetycznego, gładkiego wyglądu.

Gładź gipsowa

Istnieje wiele rodzajów gładzi do zastosowań w budownictwie, przy czym gładź gipsowa składa się głównie z gipsu oraz specjalnych domieszek opóźniających jego wiązanie. Stosuje się ją w celu poprawy struktury ścian, najczęściej otynkowanych zaprawami cementowo-wapiennymi. Położona przez fachowca gładź zapewnia estetyczną gładką powierzchnię w wyglądzie i w dotyku. Najczęściej potem jest malowana, ale można pozostawiać ją bez malowania i bez wpływu na estetykę pokrytych nią powierzchni.

Masa szpachlowa

Ze względu na główny składnik rozróżnia się masy szpachlowe gipsowe, polimerowe, cementowe oraz cementowo-wapienne, a ze względu na zastosowanie, masy szpachlowe uniwersalne, startowe, spoinowe, wyrównawcze i renowacyjne. W handlu dostępne są jako gotowe mieszanki albo o konsystencji proszku, który należy przed użyciem wymieszać z wodą. Masy szpachlowe można nakładać grubymi warstwami podczas jednego cyklu roboczego.

Do czego służą masy szpachlowe?

Z całą pewnością masy szpachlowe nie są materiałem dekoracyjnym, ale służą temu, aby takie elementy mogły zaistnieć. Ogólnie szpachlówki są uznawane za materiał korygujący wszelkie nierówności płaszczyzn, czyli służy do zaklejania dziur, wygładzania chropowatych powierzchni tynków cementowo-wapiennych, do niwelowania rys i szczelin. Masami szpachlowymi spoinuje się również płyty g – k, przykleja narożniki, koryguje kąty pomiędzy płaszczyznami. Dzięki zastosowaniu mas szpachlowych można na nich równo położyć cienką warstwę dekoracyjną gładzi gipsowej, farby, tapety, czy tynku strukturalnego.

Nakładanie obu mas na powierzchnie

Zanim nałoży się na płaszczyznę którąkolwiek z wymienionych mas, należy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim podłoże powinno być odpylone i odtłuszczone. Stare ściany, które mają być wyrównywane albo odnawiane, należy umyć. Zarówno masę szpachlową, jak i gładź gipsową nakładamy na uprzednio zagruntowana powierzchnię, odpowiednim dla danego materiału gruntem. Dopiero po jego wyschnięciu (zazwyczaj należy odczekać dobę) możemy przystąpić do nakładania masy. Szpachlówka może być położona grubo, do 8 mm, posłuży więc do zalepienia dziur i wszystkich nierówności, czy to bezpośrednio pod malowanie, czy pod położenie gładzi. Gładź natomiast powinna być położona dwiema warstwami po 1 mm, a po przeschnięciu musi być wygładzona za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego albo specjalnej siatki. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/masa-szpachlowa-a-gladz-gipsowa-podstawowe-roznice-w-zastosowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
13 + 17 =