Dziury w płytach kartonowo – gipsowych – krok po kroku

Ubytki w płytach gipsowo-kartonowych są normą, ponieważ choć ścianki gipsowe są bardzo efektowne, to niestety łatwo je uszkodzić. Wystarczy nieostrożnie przesunąć mebel albo lekko kopnąć ściankę, by powstała w niej dziura. Na szczęście istnieją proste sposoby na załatanie dziur w ściankach wykonanych z kartongipsu.

Jak naprawić dziurę w płycie kartonowo-gipsowej?

Naprawę takiego wgłębienia wykonuje się etapowo. Przede wszystkim należy wyciąć odpowiedni otwór wokół już powstałej dziury. Najlepiej, by był on w kształcie łatwym do odwzorowania, np. kwadracie. Wycinamy go delikatnie, pozostawiając jak najbardziej proste rogi. Dodatkowo po wycięciu kształtu całe brzegi przygotowujemy, by były wolne od odstających fragmentów kartonu. Za pomocą pędzelka czyścimy je również z pyłu, który został po gipsie. Później zarówno brzegi dziury jak i sam otwór gruntujemy. Grunt powinien pozostać tam do wyschnięcia, które może trwać od kilku godzin do nawet całej doby, w zależności od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu. Dodatkowo cały otwór oraz brzegi powinny być wypełnione zaprawą, na którą montuje się wycięty z innego kawałka płyty kartonowo-gipsowej. Wycięty fragment powinien idealnie pasować do naszej łaty, a dodatkowo brzegi łaty muszą być fazowane, czyli tak wycięte, by spasowały się z otworem. Po wyschnięciu zaprawy oraz idealnym dopasowaniu się łaty z otworem możemy całość wygładzić za pomocą szpachli. Ważne, by wykonać to już po upewnieniu się, że nasza łata świetnie pasuje do otworu, a przy okazji nie odstaje żaden jej element. Wszystkie spoiny zakleimy za pomocą szpachli gipsowej, najlepiej w białym kolorze, który łatwo jest pomalować później na dowolny kolor. Przy bardzo małych ubytkach polecane jest również zalepienie otworu za pomocą samej szpachli gipsowej, jednak w przypadku dużych dziur jedynym dobrym sposobem na szybką naprawę jest przygotowanie odpowiedniej łaty.

Jak zapobiegać powstawaniu dziur w płytach kartonowo-gipsowych?

Najlepiej dobrze zaszpachlować ścianki gipsowe oraz używać dobrej jakości ścianek o nieco większej grubości. Można również na mocniejszych konstrukcjach kłaść bardzo lekkie płytki gipsowe imitujące kamień, bądź kafelki. Również nie są ciężkie a świetnie potrafią wzmocnić całą ściankę gipsową. Możemy także pokusić się o przyklejenie paneli drewnianych lub imitujących drewno w miejscach, gdzie nasze ściany są szczególnie podatne na uszkodzenia. Można zrobić to w kotłowni, czy np. w przedpokoju, czyli tam, gdzie przenosimy najwięcej rzeczy i często przemieszczamy się. Więcej przydatnych informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wycinanie-otworow-w-plytach-kartonowogipsowych-poradnik-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
26 ⁄ 13 =