Drewniany kompostownik – naturalna forma dbania o środowisko

Każdemu właścicielowi ogrodu określenie „kompostowania” nie jest obce. W wielkim skrócie jest to bardzo ekologiczny sposób przechowywania odpadów organicznych, otrzymanych zarówno z produktów spożywczych, jak i roślin ogrodowych. Dlaczego warto wprowadzić ten proces w życie? Jakie są rodzaje kompostowników i jak je zbudować? Odpowiedzi na nurtujące pytania w dzisiejszym artykule.

 

Kompostowanie – co to właściwie jest?

 

Mówiąc o kompostowaniu określamy działanie, mające na celu przetworzenie organicznych odpadów w kompost. Takiemu zabiegowi możemy poddać liście, gałęzie lub inne elementy roślin oraz produkty spożywcze z naszej kuchni. Posiadając własny ogród z reguły zaopatrzamy się w kompostownik, czyli specjalne miejsce, w którym możemy zbierać organiczne resztki, przeznaczone do kompostowania, dzięki czemu mamy możliwość wytworzenia naturalnego nawozu, co przybliża nas aktywnego dbania o środowisko.

 

Niezbędnik organicznego przetwarzania odpadów – kompostownik

 

Kompostownik to nic innego jak najczęściej przypominające skrzynkę miejsce do przechowywania naturalnych odpadów. Oglądając różne ogrody spotkamy się z wieloma rodzajami kompostowników, wykonanymi z różnych materiałów, często plastiku, metalu lub drewna. To ostatnie to najbardziej naturalna i ekologiczna opcja, która pomoże nam od początku do końca przeprowadzić w stu procentach organiczny i korzystny dla środowiska proces.

 

Jak zbudować drewniany kompostownik

 

Do budowy wystarczy nam zaledwie kilka materiałów:

 

  1. Deski – nie muszą być nowe, możemy użyć tych, które już posiadamy, np. z palet;
  2. Paliki drewniane;
  3. Siatka (opcjonalnie również folia).

 

Narzędzia, jakich będziemy używać to młotek, gwoździe i zszywacz. 

 

Wykonanie kompostownika z drewna nie jest skomplikowane. W prostych krokach wygląda mniej więcej tak:

 

  1. Na początku umieszczamy drewniane paliki w ziemi, w miejscach gdzie mają znajdować się rogi naszego kompostownika;
  2. Dobrze jest pomalować deski impregnatem, aby zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć;
  3. Przycinamy deski do odpowiedniej długości;
  4. Montujemy deski, mocując je do palików, za pomocą gwoździ;
  5. Ostatnim krokiem jest przyczepienie siatki, najlepiej za pomocą zszywacza, dzięki czemu okryjemy kompostownik, zapewniając mu również dostęp powietrza, poprzez otwory w siatce. Jeżeli chcemy, aby w kompostowniku utrzymywało się ciepło możemy do dodać również folię, ale pamiętajmy o wykonaniu w niej odpowiednich otworów umożliwiających dostęp powietrza. Użycie folii jest wskazane w sytuacji, w której zależy nam, aby nawóz wytworzył się w krótkim czasie, dzięki zatrzymywaniu ciepła wytwarzanego wewnątrz.

 

Drewniany kompostownik jako klucz do dbania o środowisko

 

Posiadając własny kompostownik oraz aktywnie go używając mamy okazje przyczynić się do ochrony środowiska, produkując naturalny nawóz oraz wspomagając naturalny rozkład produktów. Wystarczy, że zaopatrzymy się w podstawowe narzędzia i kilka drewnianych desek i nasz kompostownik będzie gotowy!

 

Przeczytaj więcej o budowie kompostownika na  https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zrobic-drewniany-kompostownik-budowa-krok-po-kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
46 ⁄ 23 =