Drewniana podłoga z płytkami – wszystko co trzeba wiedzieć

drewniana podłoga i płytki

Projektanci zajmujący się aranżacją wnętrz szukają coraz nowszych i ciekawszych rozwiązań. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się łączenie drewnianej podłogi z płytkami ceramicznymi. Choć tego rodzaju połączenie wydaje się kontrowersyjne, warto przyjrzeć mu się bliżej, by przekonać się, jakie efekty wizualne można uzyskać.

Jaki efekt można uzyskać łącząc drewno i płytki

Żeby zrozumieć, co daje łączenie podłogi drewnianej z płytkami, trzeba najpierw przyjrzeć się bliżej charakterystyce obu materiałów. Drewno to naturalny surowiec, który znakomicie sprawdza się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Drewniany parkiet czy podłoga nadają pomieszczeniom klasy, szlachetności i skutecznie je ocieplają. Płytki ceramiczne są z kolei chłodne w dotyku i nieco surowe. Sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych i nieco sterylnych wnętrzach. Połączenie podlogi drewnianej z plytkami może stanowić więc swego rodzaju kompromis pomiędzy tradycją, a nowoczesnością. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się w otwartych wnętrzach, gdzie salon naturalnie przechodzi w sypialnię, czy też kuchnię. Łączenie różnych barw, faktur oraz materiałów to najprostszy sposób na oddzielenie powierzchni jadalnej od sypialnej. Umiejętny dobór produktów pozwala uzyskać niebanalny i przyciągający uwagę efekt wizualny.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu

Pomysł na łączenie podłogi drewnianej z płytkami w salonie to krok, który powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio wykonany. Do tego celu niezbędne jest zatrudnienie wykwalifikowanego fachowca, który ma doświadczenie w realizacji takich koncepcji. Fachowiec musi wziąć pod uwagę, że poszczególne materiały zachowują się odmiennie podczas eksploatacji. Drewno to surowiec podatny na zmiany wilgotności oraz temperatur. Deski podłogowe kurczą się i pęcznieją pod wpływem zmieniających się warunków, dlatego też podczas montażu trzeba pamiętać o stworzeniu tzw. otworów dylatacyjnych. Są to szczeliny wypełnione trwale elastycznym materiałem, który umieszcza się w miejscu łączenia się drewna i ceramiki. Warto pamiętać, że płytki ceramiczne oraz deski podłogowe różnią się między sobą grubością. Nieuwzględnienie czynnika grubości na etapie planowania będzie skutkowało uzyskaniem nierówności w miejscu łączenia się obu materiałów. Żeby podłogi drewniane łączone z płytkami prezentowały się okazale, należy unikać zestawiania dwóch materiałów o intensywnych kolorach lub wzorach. Zaleca się, by jeden z materiałów był gładki, a drugi ozdobny. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie różnych powierzchni na zasadzie kontrastu. Więcej informacji znajdziecie  w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/laczenie-podlog-drewnianych-z-plytkami-oryginalne-aranzacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
17 × 13 =