Czym odnawiać meble ogrodowe – wszystko co trzeba wiedzieć

odnawianie mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe to najpiękniejsza ozdoba każdego trawnika, a przy tym ekologiczny, świadomy wybór i inwestycja na długie lata. Co istotne, takie sprzęty są ponadczasowe i uniwersalne, wspaniale komponują się zarówno z domami tradycyjnymi, jak i minimalistycznym, awangardowym budownictwem. Aby jednak cieszyły oko przez długie lata, wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz zastosowania powierzchniowego preparatu zabezpieczającego. Tutaj jednak pada odwieczne pytanie: co lepsze do drewna, olej czy impregnat?

Olej do drewna a impregnat – co lepsze?

Do zabezpieczania mebli ogrodowych najczęściej poleca się olej do drewna lub impregnat. Pierwsza opcja to rozwiązanie najbardziej tradycyjne i, ze względów ideologicznych, wybierane przez osoby kierujące się dbałością o środowisko. Większość dostępnych na rynku preparatów składa się w przeważającej mierze z oleju lnianego wzbogaconego o rozcieńczalniki oraz, w niektórych przypadkach, barwniki. Olej wnika głęboko w strukturę drewna chroniąc je przed rozsychaniem, pękaniem oraz wilgocią, a przy tym nie pozostawia żadnej powłoki na powierzchni. W efekcie podkreślone zostaje naturalne piękno usłojenia przy jednoczesnym przedłużeniu żywotności materiału. Z kolei impregnaty to preparaty jednocześnie zabezpieczające drewno i nadające mu atrakcyjnego wyglądu. Występują zarówno w wersji bezbarwnej, jak i wzbogaconej o dodatek koloryzującego pigmentu. Skutecznie chronią meble przed grzybami, pleśnią oraz działaniem promieni UV pozostawiając na ich powierzchni delikatny film. Co za tym idzie, impregnaty uzupełniają właściwości ochronne olejów, dlatego, dla optymalnego zabezpieczenia drewna, najlepiej stosować je łącznie. Dokonując zakupu preparatu należy jedynie zwrócić uwagę, aby wybrany produkt był przeznaczony do stosowania na zewnątrz.

Olej do drewna a impregnat – podstawowe wskazówki

Konserwację mebli ogrodowych zawsze zaczynamy od dokładnego ich umycia, usunięcia resztek starej powłoki malarskiej, a także zniwelowania ewentualnych ubytków. Następnie, na suchą, wyczyszczoną powierzchnię nakładamy impregnat. W przypadku nierównych blatów, najlepiej stosować niezbyt grube pędzle, które pozwolą dotrzeć w każdą szczelinę. Następnie, po wyschnięciu impregnatu, nacieramy drewno wybranym olejem nakładając, w zależności od potrzeby, 2-3 warstwy. Czynność tę najlepiej powtarzać regularnie, co 1-2 sezony. Dzięki temu meble będą nam służyć długie lata zachowując przy tym nienaganny wygląd i wszystkie funkcje użytkowe. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnat-czy-olej-do-drewna-odnawianie-mebli-ogrodowych-w-praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
38 ⁄ 19 =