Czy należy impregnować posadzkę betonową?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy impregnacja posadzki betonowej jest konieczna? Jest to bowiem materiał trwały i wytrzymały dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że nie wymaga on żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Prawda jest jednak zupełnie inna, co wiąże się bezpośrednio z właściwościami betonu. Jest on naturalnie porowaty co niestety sprzyja temu, że stosunkowo szybko wchłania różnego rodzaju zanieczyszczenia. Poza tym porowate powierzchnie nie są również zbyt odporne na wilgoć czy też działanie substancji chemicznych. W momencie gdy tego typu czynniki oddziałują na betonową posadzkę, wówczas nie tylko jej estetyka się pogarsza, ale staje się ona także dużo mniej trwała.

Jak wybrać odpowiedni impregnat do posadzki betonowej?

Na rynku można zakupić impregnaty zarówno bezbarwne, jak i kolorowe. Impregnaty kolorowe jak sama ich nazwa wskazuje, nadają kolor posadzce. Mając zatem konkretne oczekiwania pod tym względem i chcąc dopasować ją do ostatecznego wyglądu wnętrza, warto postawić właśnie na ten rodzaj. Ponadto impregnaty mogą zagwarantować efekt matu bądź też połysku. W sklepach można bez trudu znaleźć produkt, dopasowany do oczekiwań każdego klienta.
Obecnie pewną nowością na rynku, są preparaty polimerowe. Ten rodzaj preparatów znacznie odróżnia się od tych tradycyjnych, ponieważ zabezpiecza pęknięcia w posadzkach. Po nałożeniu go na posadzkę poszczególne pęknięcia zaczynają się ze sobą zespajać co sprawia, że posadzka staje się znacznie wytrzymalsza i bardziej odporna na dalsze pęknięcia. Za każdym razem wybór preparatu impregnującego, powinien być dostosowany do warunków panujących w danym obiekcie. Tylko dzięki dogłębnej analizie można dokonać wyboru, który faktycznie wpłynie na ostateczną trwałość posadzki.
Impregnaty można zakupić w wielu sklepach, dokładnie zagłębiając się w ich właściwości. Dość duży wybór tego typu produktów, można znaleźć na stronie: https://matbau.com/sklep/produkty/powloki-zywiczne-epoksydowe-i-poliuretanowe/impregnacja-posadzek/. Dostępne tam impregnaty są różnorodne, ale również i przystępne pod względem cenowym.

Jakie korzyści wynikają z impregnacji posadzki?

Przede wszystkim gdy posadzka jest zaimpregnowana, wówczas przestaje ona pylić i również się z niej nie kurzy. Ponadto staje się ona dużo bardziej odporna na ścieranie mechaniczne, na wilgoć czy też różnego rodzaju zanieczyszczenia. Co ważne, dzięki impregnacja posadzki betonowe nie są już tak bardzo podatne na przebarwienia oraz działanie mchów, porostów, pleśni, grzybów. Taką posadzkę również dużo łatwiej jest utrzymać w odpowiedniej czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
5 × 28 =