Cokół budynku – rola i rodzaje cokołów

Cokół budynku to widoczna z zewnątrz podstawa domu. Pełni on przede wszystkim rolę ochronną, ale w równym stopniu także reprezentacyjną. Ponieważ styka się z ziemią, musi być odporny na działanie wilgoci, czynniki atmosferyczne, działanie środków chemicznych i roślin oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto zadbać także o jego estetyczny wygląd, spójny z elewacją budynku. Co jeszcze należy wiedzieć na temat cokołów?

Cokół na elewacji – rodzaje

Cokoły mogą zostać ukształtowane na trzy różne sposoby. Wyróżniamy więc cokoły zlicowane ze ścianą, czyli tworzące na elewacji równą powierzchnię, a także cokoły wysunięte z lica ściany lub cofnięte w jej strukturę. Dwa ostatnie rodzaje cokołów mogą być wykonane z tynku, klinkieru lub płytek kamiennych, natomiast cokoły zlicowane najczęściej tworzone są w taki sam sposób, jak pokrycie całej elewacji, czyli na przykład poprzez tynkowanie. Jeśli cokół jest wysunięty poza lico ściany, powinien zostać zabezpieczony przed wodą opadową i powstawaniem zacieków. Najmniej efektowny jest cokół zlicowany ze ścianą. Poleca się więc wydzielić go z całej elewacji przynajmniej za pomocą innego koloru tynku. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie cegły klinkierowej i zespojenie jej z pozostałą częścią elewacji przy pomocy gzymsu lub okapnika.

Głębokość i wysokość cokołu

Aby cokół spełniał się w swojej roli musi być odpowiednio głęboki i wysoki. Przyjmuje się, że minimalna wysokość cokołu to 40 cm, gdyż odbijająca się od podłoża woda opadowa może sięgać nawet na wysokość około 30 cm. Jeśli zatem cokół będzie zbyt niski, nie ochroni elewacji przed zabrudzeniami i zawilgoceniem. Jeśli chodzi o maksymalną wysokość cokołu, za normę przyjmuje się 100 cm. Długości cokołów nie mierzy się od podłoża, gdyż grunt wokół fundamentów opada przez wiele lat, zanim w końcu się zatrzyma. Jeśli cokół nie sięgałby poniżej poziomu ziemi nasypowej, wkrótce podstawa budynku zostałaby odsłonięta, a w szczelinie gromadziłaby się woda i zanieczyszczenia, które uszkadzają ściany. Cokoły powinny być więc zagłębione w ziemi na około 20 – 30 cm. Pozwala to uchronić budynek przed niszczeniem.

Cokół cofnięty czy wystający?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tworzenie cokołów cofniętych. Są one zagłębione w lico ściany na około 2 -3 cm. Dzięki temu spływające po elewacji krople wody nie tworzą zawilgoceń na ścianach – zwłaszcza u podstawy budynku. Cokół cofnięty jest nie tylko praktyczny, ale również estetyczny. Nadaje bowiem lekkości całej bryle domu. Cokoły wysunięte stosowane są nieco rzadziej. Dawniej tworzono je z wypalonej cegły lub murowanego kamienia. Cokoły wykonane ze słabszych materiałów wymagają odpowiedniego zabezpieczenia ze spadkiem pod kątem minimum 10 stopni oraz o długości około 3 – 5 cm. Miejsce ich styku z elewacją musi być dokładnie uszczelnione przy pomocy materiału trwałego i odpornego na działanie czynników atmosferycznych, na przykład silikonu. Cokoły wysunięte przyczyniają się do optycznego powiększenia budynku i nadania jego bryle efektu masywności.

Więcej na: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/cofniety-czy-wystajacy-cokol-na-elewacji-porady-eksperta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
28 × 29 =