kabel czterożyłowy

Co oznaczają kolory kabli elektrycznych?

Osoby, które na co dzień mają niewiele do czynienia z elektryką, często nie wiedzą, że kolory oznaczenia kabli są niezwykle istotne. Ich prawidłowe opisanie wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa ? popełnienie błędu przy montowaniu instalacji może grozić porażeniem. Kolory są tutaj ujednolicone i każdy wprawiony elektryk powinien być świadomy tego, co one oznaczają. Izolacja czarna lub brązowa oznacza żyły fazowe. Powinny one zostać doprowadzone do zacisków z lewej strony gniazdka ? z tego też powodu na schematach są oznaczane literą L. Są one czasem spotykane także w innych kolorach, zazwyczaj czerwonych bądź szarych. Zależy to od producenta oraz ilości wszystkich żył w danym przewodzie.

różnokolorowe kable

Dotknięcie nieosłoniętej części żyły fazowej zazwyczaj kończy się porażeniem ? przed dotykaniem instalacji warto więc upewnić się, że jest ona odłączona od prądu. Izolacja niebieska to z kolei żyły neutralne, oznaczane literą N, które powinny być doprowadzone z prawej strony. Napięcie, które się w nim znajduje, powinno wynosić 0, a jego dotknięcie nie powoduje na ogół porażenia. Mimo, że nie przewodzi on prądu, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Kolory żółte i zielone dotyczą natomiast przewodów ochronnych, oznaczanych zwykle jako PE. Ich zadaniem jest ochrona człowieka przed porażeniem. Zwykle jest on połączony z ziemią lub przewodem neutralnym. Może się zdarzyć tak, że w zakupionym przewodzie nie będzie jednego ze wspomnianych wyżej kolorów. Wówczas należy wziąć jedną z żył i podłączyć ją do brakującego przewodu, jednak wówczas należy pamiętać o jej dokładnym oznaczeniu taśmą izolacyjną w odpowiednim kolorze.

Zaniechanie tego może skutkować niebezpiecznym porażeniem w przypadku, gdy za jakiś czas konieczne będzie dokonanie poprawek lub przeróbek w instalacji, a podejmie się ich osoba niewtajemniczona w działania swoich poprzedników. Troska o odpowiednie oznaczenia nie tylko gwarantuje porządek i przejrzystość w przewodach, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwym działaniem prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
26 − 12 =