Aranżowanie własnego ogrodu w stylu angielskim

W Europie głównymi kreatorami trendów wystroju niezmiennie pozostają Anglia i Francja. Te narody różnią się od siebie kulturą co wpływa na różnice w sposobie urządzania swojego otoczenia. Ogrody francuskie cechują się bardzo dużą precyzją, uporządkowaniem i ładem. Będąc w ogrodzie w tym stylu można odnieść wrażenie, że wszystkie elementy są idealnie przycięte i dopasowane jak od linijki. W opozycji do takich wzorców kreują się ogrody w stylu angielskim, w których odnosi się wrażenie przypadkowości rozmieszczenia roślin.

 

Charakter angielskiego ogrodu

Przechadzając się po angielskich ogrodach na pewno odniesie się wrażenie jakby natura była tylko ukierunkowana przez człowieka zamiast sztywno skrępowana. Urządzając taki ogród odpowiednio dobiera się rośliny aby same tworzyły harmonijne kompozycje wzajemnie się dopełniając. Uwzględnia się ich przewidywany wzrost, kolorystykę i charakter występowania aby rośliny mogły tworzyć piękne rabaty. Oczywiście ogrodnik ma oko na to jak rośnie i kształtuje się ogród, pielęgnuje go ale umożliwia roślinom wykorzystanie potencjału własnego piękna.

 

Jak zaaranżować ogród angielski?

Aby wygodnie można było się cieszyć z pięknego ogrodu trzeba najpierw stworzyć plan, w którym:

  •  wytyczy się ścieżki
  • miejsca na rabaty z roślinami
  •  uwzględni już istniejącą roślinność
  • zaplanuje miejsca do spędzania czasu
  • odpowiednio przygotuje ziemię

Ścieżki i alejki wytyczają szkielet całego ogrodu prowadzić swobodnie po delikatnych łukach przez ogród do wszystkich punktów. Jeżeli na terenie jest naturalna skarpa to warto ją wykorzystać i obsadzić odpowiednio roślinnością. To samo się tyczy drzew czy krzewów, warto rozważyć aby wkomponować je w ogród zamiast usuwać. W ten sposób wykorzysta się naturę zamiast stawać jej naprzeciw. Charakterystyczne dla ogrodów angielskich są podziały na “pokoje” za pomocą specjalnego ułożenia alejek i żywopłotu. Czyli dzielimy ogród na mniejsze przestrzenie, które różnią się od siebie na przykład barwami kwiatów. Właśnie w nich zaleca się umieszczanie stref do odpoczynku czy relaksu. Masywne ławki wśród pięknej roślinności będą świetną ostoją dla ciszy i spokoju. Świetnym pomysłem w ogrodzie angielskim jest również wykorzystanie już istniejących zbiorników wodnych lub zaaranżowanie nowych. Najlepiej aby sprawiały one pozory naturalnych o asymetrycznej linii brzegowej zamiast sztucznie ukształtowanych granic.

 

Organizacja roślinności na rabatach w ogrodzie angielskim

Głównym elementem każdego ogrodu są oczywiście rośliny. W przypadku ogrodu angielskiego najchętniej stosuje się róże i byliny. Aby efektywnie wykorzystać przestrzeń sadzi się rośliny o różnym wzroście w rzędach, które utworzą piętra. Najbliżej alejki sadzi się okrywowe niskie rośliny płożące, które wypełnią każdą wolną przestrzeń uniemożliwiając wzrost chwastów oraz utrzymując wilgoć przy ziemi. Dalej sadzimy rośliny, które wyrosną ponad pierwszą warstwą. Jeżeli jest możliwość wykorzystania muru lub płotu to warto wprowadzić trzecią warstwę jaką będą rośliny pnące. Jeżeli nie ma takie możliwości to żywopłot też będzie dobry.

 

Piękna i naturalna forma ogrodu angielskiego

Dobrze zaaranżowany jest cudowną ostoją, która umożliwia relaks i odpoczynek pośród natury. Ogród angielski pozwala roślinom na naturalny rozkwit oraz wzajemne uzupełnianie się. Tworzenie własnego zakątka natury przysparza dużo radości, a osiągnięcie zjawiskowego efektu jest marzeniem każdego ogrodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *