Ogrodowe inspiracje

4 inspiracje na piękny ogród

Każdy chciałby mieć pięknie urządzony ogród, w którym można wypocząć oraz nacieszyć oko rozkwitającą przyrodą. Przy projektowaniu zewnętrznych okolic domu można zainspirować się istniejącymi trendami i stylami. Trzeba jednak pamiętać, że czasami nie warto zamykać się w granicach jednego nurtu i zamiast tego rozwinąć skrzydła wyobraźni. Pozwoli to na stworzenie przestrzeni odpowiadającej bogactwu Twojej osobowości.

Z wizytą na wsi

Styl wiejski, pod warunkiem, że dobrze urządzony, może być przyjemny dla oka. Co ma ten styl do zaoferowania? Przede wszystkim jest on niezwykle swobodny, co niektórzy określili by mianem „swojski”. Czasami można odnieść wrażenie, że ogród jest zaaranżowany poprzez przypadkowe posadzenie kwiatów, drzew i krzewów. Chaos tym spowodowany wygląda niezwykle ze względu na mnogość kolorów. W wiejskim ogrodzie, zieleń nie będzie dominowała tak jak w innych stylach, przeciwnie – duża ilość kwiatów potrafi mocno ożywić przestrzeń. W ogrodach w tym stylu wykorzystuje się szczególnie dużo drewna. Płoty, meble ogrodowe, ścieżki – to wszystko uświetnia upragniony całokształt.

Egzotyczna Japonia

Ogrody japońskie szczególnie spodobają się osobom, które kochają symbolikę. W ogrodzie urządzonym w tym stylu, jest ona niezwykle ważna ze względu na charakter i kulturę samej Japonii. Dla przykładu – kamienie będą symbolem niezmienności, za to rośliny zielone nawet w zimie stanowią alegorię niezmienności. Jak wykorzystać drewno w japońskim ogrodzie? Często stosuje się je przy budowie niewielkich mostków, na sztucznie stworzonymi strumykami, które są nieodłączną częścią takiej przestrzeni. Niestety drewno to jest bardzo silnie narażone na wilgoć, więc potrzebuje szczególnie odpowiedniego zabezpieczenia. Więcej o ochronie oraz klasyfikacji zagrożeń drewna możesz poczytać pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-zagrozenia-dla-powierzchni-drewnianych.

Nowoczesność

Styl nowoczesny budowania ogrodów jest szczególnie plastyczny w wykorzystaniu różnego rodzaju budulców i materiałów. Pomimo jego prostoty i minimalizmu, można pozwolić sobie na ciekawe urządzenie przestrzeni wokół domu. Pytanie jest jednak jedno – na czym ten styl polega? Przede wszystkim często łączy się elementy roślinne z drewnem, tworzywem sztucznym, cegłami, kamieniem czy metalem. To w jaki sposób to zrobisz, nie jest tak naprawdę ważne. Istotnym jest jednak utrzymanie porządku i wrażenia geometryczności projektowanej przestrzeni.

Własny styl

Pierwszą zasadą tworzenia grodu jest znajomość swojego wolnego czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. W końcu ogród z dużą ilością kolorowych kwiatów może być ładny ale zdecydowanie nie sprawdzi się dla osób, które większość czasu spędzają poza domem i nie mają czasu na zajmowanie się nim. Drugą zasadą jest dopasowanie przestrzeni do swoich i swojej rodziny gustów, oczekiwań i osobowości, aby każdy czuł się w tym ogrodzie doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
16 + 17 =